Keď sa hrdé mesto zmenilo na ruiny: Po zemetrasení sa v uliciach rozpútalo ohnivé peklo

Zaplnené hľadisko búrlivým potleskom vyvoláva umelcov na ďalšie klaňačky. V budove sanfranciskej Veľkej opery sa práve skončilo predstavenie Bizetovej Carmen a v podaní členov newyorskej Metropolitnej opery to bol pre tunajších divákov skutočne mimoriadny zážitok.

Ešte dlho budú na tento večer spomínať. A nielen preto, že mohli naživo vidieť a počuť spievať slávneho Enrica Carusa. V pamäti sa im zachová doslova ako posledný večer pred apokalypsou.

Ručičky hodín sa prehupli cez polnoc a začínajú ukrajovať prvé minúty z 18. apríla 1906. Arnold Genthe, nemecký fotograf, ktorý žije v San Franciscu už jedenásť rokov, prichádza domov. Je dobre naladený, po skončení operného predstavenia zašiel ešte s priateľmi na večeru. Do postele sa mu síce veľmi nechce, ráno ho však čakajú povinnosti, a tak si líha.

„Usínal som s tónmi z Carmen, ktoré mi stále zneli v ušiach. Zdalo sa mi, akoby som iba teraz zaspal, keď ma náhle zobudili prenikavé zvuky. Otvorím oči a vidím, ako čínsky porcelán, ktorý som roky zbieral, vypadáva z vitrín a rozbíja sa na dlážke. Luster sa hojdá a zo všetkých strán sa ozýva vŕzganie. Mal som pocit, že som na lodi, s ktorou sa pohráva rozbúrené more,“ spomínal neskôr.

Je päť hodín a dvanásť minút ráno a rovnako ako Arnold Genthe sa v tejto chvíli nedobrovoľne zobúdza celé mesto. To, čo sa v ňom práve začína odohrávať, ho zmení na nepoznanie.

Časovaná bomba

San Francisco. Ešte v roku 1848 provinčný prístav asi s tisíckou duší sa v priebehu šiestich desaťročí premenil na modernú finančnú, obchodnú a kultúrnu metropolu amerického západu, v ktorej žilo asi 400-tisíc obyvateľov.

​Búrlivý rozvoj nielen tohto mesta, ale celej Kalifornie odštartoval nález zlata. Za vidinou bohatstva prichádzali počas takzvanej zlatej horúčky do oblasti ľudia zo všetkých kútov Spojených štátov i sveta. Najprv zlatokopi a dobrodruhovia, po nich obchodníci, remeselníci, úradníci, biznismeni...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.