Diplomat Miloš Ruppeldt: Veril v komunizmus, ten ho pripravil o snúbenicu

Po jeho otcovi, Milošovi Ruppeldtovi staršom, hudobnom skladateľovi a dirigentovi, nesú meno mnohé slovenské ulice – a tiež základné umelecké školy. Mama Hana bola významná prekladateľka, vďaka ktorej Slováci čítali mayovky či ruských klasikov. Strýko Fedor zas evanjelický biskup, vzdorujúci obom totalitám.

Prostredie, do ktorého prišiel Miloš Ruppeldt 18. septembra 1922 na svet, bolo inšpiratívne po mnohých stránkach. „Veľa im dopriali, ale veľa aj vyžadovali,“ písal o výchove svojho otca a jeho dvoch súrodencov Miloš Ruppeldt ml. v biografii Medzi dvomi svetmi.

„Starí rodičia trvali na tom, aby všetky deti študovali a poznali svet. Keď ich poslali niekam na štúdiá alebo hoci len k rodine do Kežmarku pocvičiť sa v nemčine, museli pravidelne domov písať listy v tomto jazyku. Všetkým však vytvorili pevné rodinné zázemie a zahŕňali ich neskonalou láskou.“

Anglická iniciácia

Miloš Ruppeldt vďaka tomu plynule ovládal niekoľko jazykov. Túžil po dráhe diplomata, po gymnáziu šiel študovať právo. Mladíkovou dušou však hýbali aj iné vízie, ktoré objavoval v dielach Karla Marxa.

​Hoci sa s tým Ruppeldtovci ťažko vyrovnávali, všetky ich tri deti podľahli čaru komunistickej ideológie. Milošovi s jeho akčnou povahou navyše o zmene sveta nestačilo len snívať. Už v roku 1940 sa zapojil do domáceho protifašistického odboja.

Ešte viac ho to však ťahalo von, do Londýna, kde sídlila československá exilová vláda. Po smrti ťažko chorého otca v roku 1943 jeho túžbe už nestálo nič v ceste, akurát bolo treba doriešiť technickú stránku odchodu. Presun bol možný len cez fašistické Španielsko – to nebolo ani trochu bezpečné.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.