Evanjelický biskup Fedor Ruppeldt: Bojoval proti ľudákom, komunisti ho súdili za kolaboráciu s nimi

„Okrem môjho deda Miloša, ktorý bol akoby pokračovateľom svojho otca, vari najvýznamnejším Ruppeldtom bol práve ujo Fedor, ktorého celoživotnou náplňou – okrem šírenia Božieho slova – bol ustavičný boj so všetkými totalitami, ktoré sa v minulom storočí na Slovensku vystriedali,“ píše v autobiografickej knihe Medzi dvoma svetmi, zachytávajúcej pohnuté dejiny významnej rodiny Ruppeldtovcov, jeho dnes už nebohý prasynovec, Miloš Ruppeldt najmladší.

„Prežil koncentrák, viackrát ho súdili a zopár rokov si aj posedel vo väzení. ‚Preto ti mám, Miloško môj, také dobré manželstvo,‘ hovorieval mi, keď som ho prišiel navštíviť do Žiliny.“

Zdá sa, že humor bol naozaj červenou niťou jeho života. A umožnil mu nielen nezatrpknúť, ale tiež nestratiť zdravý rozum a nadhľad po celé tie desaťročia, keď sa musel prizerať, ako sa jeho krajina terigá raz po jednej, raz po druhej totalitnej stoke a ničí životy svojich obyvateľov. Vrátane toho jeho.

Z dobrej rodiny

Na svet prišiel ešte za hlbokého Rakúsko-Uhorska: 1. júna 1886 vo vtedajšom Liptovskom Svätom Mikuláši. Bol najmladší zo šiestich detí Karola a Klementíny Ruppeldtovcov. Otec bol učiteľ, nadaný hudobník, skladateľ a zakladateľ známeho spevokolu Tatran, matka pochádzala zo starého a váženého rodu Augustínyovcov a venovala sa osvetovej práci, publicistike a ako jedna z prvých sa angažovala za rovnoprávnosť žien.

​Tri najstaršie deti manželia pochovali: prvorodený Bohdan Karol zomrel ako trojročný, dcéra Klementínka žila len pár hodín a syn Dušan Gustáv, citlivý milovník literatúry a pisateľ básní, spáchal ako dvadsaťročný samovraždu. Tragédie ich nezlomili a zvyšným trom synom dali pevnú výchovu, ale aj dostatok slobody.

A vzdelania. Fedor bol maminým miláčikom, a ako konštatuje v knihe Miloš Ruppeldt, nepochybuje, že aj na jej popud sa stal kňazom. 

Už gymnázium študuje mimo slovenskej časti Rakúsko-Uhorska, konkrétne v burgenlandskom Oberschützene. Dôvodom bola maďarizácia – vo východnom Rakúsku boli voči Slovákom naladení podstatne priateľskejšie. V štúdiu evanjelickej teológie pokračuje na akadémii v Šoprone a univerzitách vo Viedni, v Lipsku a Budapešti. Tá sa stane aj jeho prvým kňazským pôsobiskom, pôsobí tu ako kaplán v slovenskom evanjelickom zbore.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.