StoryEditor

Čína militarizuje sporné ostrovy. Nové satelitné snímky odhalili zbrojné systémy

15.12.2016, 10:50
Autor:
ČTKČTK
Čína pravdepodobne rozmiestnila protilietadlové a protiraketové systémy na všetkých siedmich umelých ostrovoch, ktoré vybudovala v Juhočínskom mori.

Uviedlo to americké Centrum pre strategické a medzinárodné štúdiá (CSIS) s poukazom na nové satelitné snímky. Čína v reakcii uviedla, že stavby na ostrovoch sú predovšetkým pre civilné použitie, podľa Pekingu sú ale aj obranné opatrenia "legitímne a normálne".

CSIS/AMTI

​Čína vytvorila v posledných rokoch umelé ostrovy navŕšením piesku pri koralových útesoch v Juhočínskom mori a potom na nich začala budovať infraštruktúru - pristávacie plochy až o dĺžke troch kilometrov vhodné aj na vojenské účely, prístavy, majáky, radarové stanice, ubytovacie zariadenia a ďalšie prvky.

CSIS/AMTI

​Proti budovaniu čínskych umelých ostrovov protestovali Spojené štáty a aj krajiny ležiace v oblasti, ktoré si rovnako ako Čína robia na časti Juhočínskeho mora nároky.

CSIS/AMTI

​Stredisko pre strategické a medzinárodné štúdiá v stredu večer oznámilo, že k spomínaným štruktúram pribudli na ostrovoch aj prvky protiraketovej a protilietadlovej obrany. CSIS pritom vychádzalo zo satelitných snímok urobených v druhej polovici novembra.

CSIS/AMTI

​Čínske ministerstvo obrany vo svojej reakcii zopakovalo tvrdenie Pekingu, že stavby na ostrovoch budú slúžiť predovšetkým na civilné účely. Zároveň ale dodalo, že podnikanie krokov k ich obrane "je legitímne a normálne". "Keby vás niekto vojensky ohrozoval pri vašich dverách, nepripravili by ste si na obranu aspoň prak?" uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

CSIS/AMTI

​Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Keng Šuang na pravidelnom stretnutí s novinármi vyhlásil, že o spomínaných obranných systémoch nemá informácie, ale že ich rozmiestnenie je zvrchovaným právom Číny.

CSIS/AMTI

​Peking si nárokuje takmer celé Juhočínske more, kadiaľ vedú významné námorné trasy a pod ktorého dnom sa môžu nachádzať veľké zásoby ropy a zemného plynu. Nároky na určité oblasti si robí aj Brunej, Filipíny, Malajzia, Taiwan a Vietnam.

CSIS/AMTI

​Spojené štáty presadzujú zachovanie slobody plavby a preletov v oblasti Juhočínskeho mora a opakovane vysielajú do regiónu svoje vojenské lode a lietadlá. Peking Washington obviňuje, že oblasť častými vojenskými hliadkami a cvičeniami militarizuje.

01 - Modified: 2024-05-31 17:35:44 - Feat.: - Title: Číňania si sadajú za stôl s Arabmi. Peking využíva rokovania o mieri v Palestíne na zisk z obchodu 02 - Modified: 2024-05-31 18:02:37 - Feat.: - Title: Záchrana pre krajinu draka. Takto Čína získa veľkú konkurenčnú výhodu 03 - Modified: 2024-05-31 08:26:14 - Feat.: - Title: Čína si stanovila požiadavky. Mierová konferencia musí byť uznaná Ukrajinou aj Ruskom, znie z Pekingu 04 - Modified: 2024-05-31 07:04:51 - Feat.: - Title: Aktivita čínskych tovární v máji prekvapivo klesla 05 - Modified: 2024-05-31 07:02:34 - Feat.: - Title: Čína sa nezúčastní na mierovej konferencii o Ukrajine vo Švajčiarsku. Peking chcel účasť Ruska
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. jún 2024 19:02