Absurdná triáda „tresčích vojen“: Ako sa pre rybolov tasili zbrane a napínali svaly

Bizarné pomenovanie „tresčie vojny“ sa používa na označenie dlhotrvajúceho napätia medzi Islandom a Veľkou Britániou. Eskalácia absurdného konfliktu o rybolovné nároky sa začala veľmi intenzívne objavovať už koncom leta 1958. To bol však len začiatok.

Obe krajiny nevídaný oceánsky problém riešili aj v priebehu nasledujúcich desaťročí. Nie vždy cestou mierovej diplomacie.

Od čias nezávislosti Islandu (Islandská republika bola vyhlásená v roku 1944, po zrušení personálnej únie s Dánskom) až do polovice sedemdesiatych rokov 20. storočia boli jeho vzťahy s Veľkou Britániou veľmi komplikované. V porovnaní s dnešným stavom vecí málokomu napadne, že koexistencia týchto suverénnych krajín prešla niekoľkými divokými búrkami.

Ich aktuálne zväzky sú nateraz zmierlivé, obe krajiny majú totiž spoločné záujmy – voľný obchod, obranu, ochranu životného prostredia, udržiavanie medzinárodného mieru a zároveň sú členmi NATO. Ešte pred pár rokmi to však bola úplne iná pieseň.

Zdroj: Téma

Jablko sváru vo vlnách

Jeseň na sklonku päťdesiatych rokov priniesla Islandu a Veľkej Británii nečakané komplikácie. Island sa totiž rozhodol rozšíriť svoje vody a zabezpečiť si v nich výsostné práva rybolovu, čo podstatne obmedzovalo dovtedajšie práva rybolovu britských, dánskych a západonemeckých rybárov. Nikto netušil, že je to začiatok absurdnej triády „treščích vojen“.

Blížil sa čas, keď mala vypršať dohoda uzavretá medzi Dánskom a Spojeným kráľovstvom ešte v roku 1901. Tá stanovila, že Island môže využívať vody do vzdialenosti troch námorných míľ – teda približne šesť kilometrov od islandského pobrežia. Island však v októbri 1949 rozpútal búrlivú rozpravu o nastavení nových, lepších pomerov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.