Keď zaútočil americký chrobák. Premnoženie pásavky zemiakovej rozpútalo propagandistickú kampaň

„Otec so synom kráčajú po ceste, keď zrazu na zemi čosi spozorujú. Zohnú sa a nájdu pásavku zemiakovú. To je on, americký chrobák, najnovší zločinný prostriedok amerického barbarstva. Lietadlami a vetrom rozsievaný od západných a južných hraníc, vyslanými agentmi roznášaný v škatuľkách a fľaštičkách. Tí, čo k nám tohto žravého chrobáka poslali, počítali s tým, že vyňuchá cestu k našim zemiakom. Počítali s tým, že bude nenásytne žrať to, čo rastie pre nás. Lenže páni imperialisti robili účet bez hostinského. Počítali a zase sa prepočítali.“

Tieto vety zazneli vo filmovom šote, ktorý v lete 1950 premietali v kinách v celom Československu. Bol súčasťou propagandistického ťaženia považovaného za jednu z najabsurdnejších kampaní, ktoré komunistický režim u nás viedol. Jeho predstavitelia pri nej stavili na osvedčenú prax – ukázali prstom na nepriateľa a začali proti nemu mobilizovať.

Nepriateľ sa volal pásavka zemiaková – ani nie centimetrový chrobák, ľudovo prezývaný mandelinka, ktorý ničí zemiakové porasty. Nie pre zábavu, alebo že by chcel niekomu škodiť, jednoducho sa živí ich listami. Lenže pred 70 rokmi sa tejto jeho prirodzenej vlastnosti a takisto pôvodu chopili ideológovia.

Blížil sa k nám roky

Termín americký chrobák, ktorým ho označila propaganda, bol namieste. Pásavka bola naozaj pôvodne doma na americkom kontinente. Do Európy sa dostala spolu so zásielkami tovaru na obchodných lodiach ešte v poslednej tretine 19. storočia.

Sprvu si ju nik veľmi nevšímal, až keď sa v roku 1922 prvýkrát v hojnom počte vyskytla vo Francúzsku, ľudia zbystrili pozornosť. Veľmi rýchlo zistili, čo dokáže a začali ju likvidovať. Napriek tomu hmyz ďalej expandoval po kontinente a spôsoboval nemalé problémy roľníkom napríklad v Španielsku, vo Švajčiarsku, v Holandsku, Belgicku či v Nemecku.

Tri štádiá vývoja pásavky zemiakovej. Vľavo vajíčka, v strede larva, vpravo dospelý jedinec.
Zdroj: Wikimedia Commons

​V Československu ho odborníci prvýkrát zaznamenali v lete 1945. O tri roky už varovali, že okolité štáty sú pásavkou zamorené a priamo je ňou ohrozená aj naša krajina. Úrady teda prijali príslušné opatrenia a vydali pokyny, ako majú ľudia proti škodcovi bojovať. Napriek tomu sa chrobák postupne čoraz viac objavoval už nielen v pohraničí, ale aj hlbšie vo vnútrozemí. Rok 1950 napokon priniesol kalamitu, keď sa pásavka zemiaková vo viacerých európskych štátoch premnožila.

Úroda zemiakov bola ohrozená, čo postavilo do pozoru aj československú vládu. Jej predstavitelia si veľmi dobre uvedomovali vážnosť situácie.

Napriek ich donekonečna sa opakujúcim vyhláseniam o úspešnom napredovaní pod vedením komunistickej strany sa totiž krajina zmietala v hospodárskych problémoch. Zásobovanie viazlo, výroba

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.