Poľský historik hovorí o paradoxe: Invázia spôsobila masové oživenie československej spoločnosti

Paradoxne vstup vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa spôsobil masové oživenie československej spoločnosti. Ducha Čechov a Slovákov zlomila až neskoršia normalizácia, upozornil dnes v poľskom denníku Rzeczpospolita historik Lukasz Kamiński, donedávna šéf Inštitútu národnej pamäti (IPN), čo je náprotivok slovenského ÚPN, ale s prokurátorskými právomocami.

"Odpor (proti vstupu vojsk) bol tak všeobecný, že sa pridala väčšina miestnych komunistov, čo skrížilo plány vytvoriť nové vedenie strany a novú vládu. Dokonca sa odohral konšpiračný zjazd KSČ, ktorý prijal uznesenie proti invázii," uviedol Kamiński.

Pripomenul súčasne význam neskoršej normalizácie, čiže "pacifikácie spoločnosti silami miestnych komunistov", dobu masových represií a čistiek, ktoré "zlomili ducha oboch národov".

"Skúsenosť roku 1968 na mnoho rokov zablokovala pokusy o masové protesty proti režimu. V roku 1989 sa Česi a Slováci pripojili k jeseni národov odmietajúcich komunizmus ako posledný," poznamenal.

Poľskú verejnosť podľa neho účasť poľskej armády na intervencii šokovala.

"Bolo to prijaté ako hanba. S horkosťou sa hovorilo, že Poliaci vždy bojovali za našu a vašu slobodu, ale teraz bojujú za naše i vaše zotročenie. Výsledkom tohto pobúrenia bolo niekoľko stoviek protestov rôzneho typu. Došlo dokonca k pokusu o demonštráciu pred Československým kultúrnym strediskom vo Varšave. Vzhľadom na to, že (poľská) spoločnosť nedávno, v marci 1968, sama prežila pacifikáciu, bol rozsah tohto nesúhlasu široký," dodal.