Poľský historik hovorí o paradoxe: Invázia spôsobila masové oživenie československej spoločnosti
Poľskú verejnosť podľa neho účasť poľskej armády na intervencii šokovala.

Paradoxne vstup vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa spôsobil masové oživenie československej spoločnosti. Ducha Čechov a Slovákov zlomila až neskoršia normalizácia, upozornil dnes v poľskom denníku Rzeczpospolita historik Lukasz Kamiński, donedávna šéf Inštitútu národnej pamäti (IPN), čo je náprotivok slovenského ÚPN, ale s prokurátorskými právomocami.
"Odpor (proti vstupu vojsk) bol tak všeobecný, že sa pridala väčšina miestnych komunistov, čo skrížilo plány vytvoriť nové vedenie strany a novú vládu. Dokonca sa odohral konšpiračný zjazd KSČ, ktorý prijal uznesenie proti invázii," uviedol Kamiński.
Pripomenul súčasne význam neskoršej normalizácie, čiže "pacifikácie spoločnosti silami miestnych komunistov", dobu masových represií a čistiek, ktoré "zlomili ducha oboch národov".
"Skúsenosť roku 1968 na mnoho rokov zablokovala pokusy o masové protesty proti režimu. V roku 1989 sa Česi a Slováci pripojili k jeseni národov odmietajúcich komunizmus ako posledný," poznamenal.
Poľskú verejnosť podľa neho účasť poľskej armády na intervencii šokovala.
"Bolo to prijaté ako hanba. S horkosťou sa hovorilo, že Poliaci vždy bojovali za našu a vašu slobodu, ale teraz bojujú za naše i vaše zotročenie. Výsledkom tohto pobúrenia bolo niekoľko stoviek protestov rôzneho typu. Došlo dokonca k pokusu o demonštráciu pred Československým kultúrnym strediskom vo Varšave. Vzhľadom na to, že (poľská) spoločnosť nedávno, v marci 1968, sama prežila pacifikáciu, bol rozsah tohto nesúhlasu široký," dodal.