Stalin peniaze z USA Československu zatrhol. Ako sa Európa definitívne rozdelila na znepriatelené tábory

Mala to byť iniciatíva, prostredníctvom ktorej Spojené štáty pomôžu miliardami dolárov európskym krajinám zničeným druhou svetovou vojnou a zachránia ich tak pred pádom do sovietskeho vplyvu. História nakoniec ukázala, že Marshallov plán definitívne dokončil rozdelenie Európy na znepriatelenú západnú a východnú časť. Starý kontinent sa na štyri desaťročia ocitol preťatý železnou oponou.

Pred 70 rokmi podpísal americký prezident Harry S. Truman ekonomický plán rozvojovej pomoci, ktorý dostal meno podľa jeho autora, úspešného generála z vojnových čias a neskoršieho ministra zahraničných vecí USA Georgea Catletta Marshalla.

Zo spojencov nepriatelia
Hoci Spojené štáty a Sovietsky zväz bojovali počas druhej svetovej vojny proti spoločnému nepriateľovi – Adolfovi Hitlerovi a jeho nacistickému Nemecku – už v posledných dvoch rokoch vojny začínalo byť čoraz jasnejšie, že po jej skončení dôjde k neodvratnému konfliktu medzi oboma víťaznými veľmocami. Dôvod bol jasný – delenie vojnou rozvrátenej Európy a nezmieriteľnosť oboch ideológií, amerického kapitalizmu a sovietskeho komunizmu.

Prvé sváry medzi sovietskym vodcom Josifom Vissarionovičom Stalinom a západnými lídrami sa ukázali v iránskom Teheráne v decembri 1943 počas konferencie o spoločnej vojenskej stratégii na európskych bojiskách. Neskôr sa ukázalo, že Stalin už vtedy, v očakávaní skorého víťazstva nad Hitlerom, pracoval na pláne vytvorenia vlastného komunistického bloku krajín strednej a východnej Európy pod vedením Sovietskeho zväzu.


Rozpory medzi Stalinom na jednej strane a americkým prezidentom Franklinom Delanom Rooseveltom a britským premiérom Winstonom Churchillom na strane druhej sa postupne prehlbovali. Týkali sa vylodenia v Normandii či bojových operácií na Balkáne a v strednej Európe. V podstate však išlo o jediné – komu budú pripísané zásluhy za oslobodenie území okupovaných nacistami a kto si tak po vojne bude môcť nárokovať na pričlenenie týchto krajín do svojej sféry vplyvu.

George Catlet

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.