Stalin peniaze z USA Československu zatrhol. Ako sa Európa definitívne rozdelila na znepriatelené tábory

Mala to byť iniciatíva, prostredníctvom ktorej Spojené štáty pomôžu miliardami dolárov európskym krajinám zničeným druhou svetovou vojnou a zachránia ich tak pred pádom do sovietskeho vplyvu. História nakoniec ukázala, že Marshallov plán definitívne dokončil rozdelenie Európy na znepriatelenú západnú a východnú časť. Starý kontinent sa na štyri desaťročia ocitol preťatý železnou oponou.

Pred 70 rokmi podpísal americký prezident Harry S. Truman ekonomický plán rozvojovej pomoci, ktorý dostal meno podľa jeho autora, úspešného generála z vojnových čias a neskoršieho ministra zahraničných vecí USA Georgea Catletta Marshalla.

Zo spojencov nepriatelia
Hoci Spojené štáty a Sovietsky zväz bojovali počas druhej svetovej vojny proti spoločnému nepriateľovi – Adolfovi Hitlerovi a jeho nacistickému Nemecku – už v posledných dvoch rokoch vojny začínalo byť čoraz jasnejšie, že po jej skončení dô

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.