Jeden z najvýznamnejších špiónov studenej vojny dostal doma trest smrti, CIA posúval tajné dokumenty

V niekoľkých poľských mestách sa v nedeľu konali spomienkové podujatia pri príležitosti výročia úmrtia Ryszarda Kukliňského, plukovníka poľskej armády, ktorý počas studenej vojny pracoval pre americkú Ústrednú spravodajskú službu (CIA). Informovala o tom v pondelok rozhlasová stanica Radio Poland.

Kukliňského, ktorý zomrel pred 14 rokmi a neskôr bol posmrtne povýšený na brigádneho generála, si pripomenuli v Krakove a Gdansku, ako aj na vojenskom cintoríne vo Varšave, kde je pochovaný.

Predseda dolnej komory poľského parlamentu Marek Kuchciňski v liste adresovanom účastníkom varšavskej ceremónie uviedol, že Kukliňski bol človekom, ktorý slúžil svojej vlasti v čase, keď bola pod sovietskou kontrolou.

Kukliňski v rokoch 1971-1981 posúval prísne tajné dokumenty Varšavskej zmluvy agentom CIA, a to vrátane plánov na vojenský útok proti Západu či vyhlásenia stanného práva v Poľsku na likvidáciu hnutia Solidarita.

Krátko po vyhlásení stanného práva v decembri 1981 Kukliňského a jeho rodinu dostala CIA z Poľska do Spojených štátov. Vojenský súd vo Varšave ho v roku 1984 odsúdil v neprítomnosti na trest smrti. Verdikt bol anulovaný po páde komunistického režimu v Poľsku a inde vo východnej Európe v roku 1989.

Kukliňski zomrel v USA 11. februára 2004 ako 73-ročný. Poľský prezident Andrzej Duda ho v roku 2016 povýšil na brigádneho generála in memoriam. Je všeobecne považovaný za jedného z najvýznamnejších špiónov studenej vojny.