Keď jadrová vojna visela na vlásku. 13 dní, počas ktorých sa svetu zatajil dych

Americký prezident John F. Kennedy verejne varoval Sovietsky zväz. Sovietsky vodca Nikita Chruščov sa však rozhodol Kennedyho červenú čiaru prekročiť a postaviť Američanov pred hotovú vec. A keď potom americké prieskumné lietadlo rakety objavilo, vypukla kríza naplno. Počas týchto 13 dní v októbri 1962 svet so zatajeným dychom upieral svoj pohľad na Kubu.

Niektorí Kennedyho poradcovia naliehavo vyzývali k leteckému úderu a k invázii. Kennedy zmobilizoval vojakov, ale súčasne získal čas, keď ohlásil námornú blokádu Kuby. Kríza sa pominula vo chvíli, keď sa sovietske lode prevážajúce ďalšie rakety obrátili naspäť a Chruščov súhlasil s odstránením existujúcich rakiet z ostrova. Ako to opísal vtedajší americký minister zahraničia Dean Rusk: "Hľadeli sme si uprene do očí a myslím, že ten druhý jednoducho uhol ako prvý."

Táto udalosť vošla do dejín ako Kubánska kríza. Začala sa 16. októbra 1962 odhalením raketových základní na Kube americkým prieskumom a skončila o 12 dní neskôr 28. októbra 1962 oznámením Sovietov o rozobratí raketových základní. Kubánska kríza je považovaná za moment, keď mal svet pravdepodobne najbližšie k veľkej jadrovej vojne.