Jedni jačali, druhí v panike utekali. Krvavá bitka zmarila nádeje na rýchly koniec občianskej vojny

V polovici júla 1861 kontroloval konfederačný veliteľ Pierre Beauregard so svojou 20-tisícovou armádou strategicky dôležitú železničnú križovatku pri Manassase neďaleko riečky Bull Run. Dopravného uzla v štáte Virgínia sa však chcel zmocniť unionistický brigádny generál Irvin McDowell, ktorý mal na základe rozkazu prezidenta Abrahama Lincolna jednoznačnú úlohu – čo najrýchlejšie dobyť hlavné mesto Konfederácie Richmond.

Bašta južanských rebelov a Washington boli od seba vzdialené len asi 160 kilometrov, Beauregardovi vojaci sa nachádzali iba necelých 35 kilometrov od Bieleho domu. McDowell preto opustil 16. júla 1861 so svojou približne 30-tisícovou armádou hlavné mesto, no už počas pochodu k nepriateľovi sa ukázala úplná nepripravenosť jednotiek Severanov.

Veľká časť vojakov nastúpila do armády ako dobrovoľníci na tri mesiace a o pár dní sa im mala služba skončiť. Muži neboli zvyknutí na dlhé presuny, chýbala im disciplína, na morálke vojakov nepridávalo ani horúce počasie. Často svojvoľne opúšťali zástup a zbierali ovocie, lovili, odpočívali v tieni stromov.

​„Okolitý kraj je malebný. V lesoch rastú hrubé stáročné stromy, polia sú často opustené, pretože ich dlhé roky nesprávne obrábali a zostali neúrodné. Je to nefalšovaná Stará Virgínia. Mnohé stavby majitelia opustili, rozpadávajú sa a obrastajú ich divoké kvety. Celý kraj akoby sa vracal k svojim počiatkom,“ zapísal si počas cesty jeden zo všímavých dôstojníkov Únie.

Na Richmond!

Beauregard o pláne Severanov vedel – nielen od južanskej spravodajskej služby, ale paradoxne aj z novín. Obyvatelia štátov Únie boli totiž väčšinou pevne presvedčení o rýchlej porážke južanskej rebélie, a tak si novinári s utajovaním skutočností ťažkú hlavu nerobili.

„Všetci dúfajú, že tá luza sa zoradí do šíku a bude bojovať pri Manassase. Existujú však obavy, že vezmú nohy na ramená,“ sebavedome písal vojenský dopisovateľ z Washingtonu.

Predvoj Severanov sa 18. júla stretol pri brode cez Bull Run so zakopanými južanskými bojovníkmi, niekoľkohodinová zrážka si vyžiadala 19 mŕtvych vojakov Únie a 15 padlých na strane Konfederácie. O dva dni neskôr sa s Beauregardovou armádou spojil generál Joseph Johnston a jeho 9-tisíc mužov, ktorí sa k Manassasu presunuli železnicou zo 70 kilometrov vzdialeného údolia rieky Shenandoah.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.