Bojové fiasko i smrť kráľa: Porážkou pri Moháči vyvrcholil dlhodobý rozvrat v Uhorskom kráľovstve

V uhorskom vojsku vládne dobrá nálada a najmä prítomní šľachtici doslova prekypujú sebavedomím. Nič im z neho neuberá blížiaci sa boj ani hrozivá povesť, ktorá sa o ich osmanskom protivníkovi šíri, ba ani neprehliadnuteľný fakt, že je výrazne početne silnejší. Optimizmus sa ešte znásobí krátko po tom, ako uhorské šíky na nepriateľa zaútočia. Podarí sa im totiž preraziť jeho prvú líniu a on začne ustupovať.

„Vtedy sa ku kráľovi prihnal Andrej Bátory s tým, že víťazstvo je naše a musíme vyraziť vpred, aby sme podporili našich, ktorí prenasledujú nepriateľa. Pohli sme sa teda, a keď sme prišli na miesto, kde predtým prebiehal boj, videli sme tam ležať mnoho našich, no ešte viac nepriateľských mŕtvych,“ opíše neskôr začiatok bitky jej očitý svedok vacovský biskup Štefan Brodarič.

Nechváľ deň pred večerom, hovorí známe príslovie a potvrdí sa to aj v tomto prípade. V onen večer 29. augusta 1526, po ani nie dvojhodinovom boji, zostanú napokon ležať na poli tisíce pobitých uhorských vojakov a do Budína bude uháňať posol so správou o drvivej porážke kráľovského vojska.

Ale kde je kráľ? O osude Ľudovíta II. Jagelovského nie je v tejto chvíli nič známe.

Dieťa na tróne

Môžeme iba špekulovať, ako by sa boli vyvíjali dejiny Uhorska, ak by mu v roku 1526 vládol silný a rešpektovaný kráľ. Ľudovít II. Jagelovský takým panovníkom nebol.

Vždy vlastne za neho a o ňom rozhodovali iní. Ešte prv, ako sa narodil, mu vybrali budúcu manželku, Máriu Habsburskú. Nemal ani dva roky, keď ho korunovali za uhorského kráľa, a o necelý rok nato aj za českého. No a v desiatich, po smrti svojho otca Vladislava II., zasadol na trón.

Reálne, pravdaže, v takom veku vládnuť nemohol, a tak mala krajinu zatiaľ spravovať miestodržiteľská rada. Predstavitelia šľachty, ktorá mala v Uhorsku mimoriadne silné postavenie a rozhodujúci vplyv, jej to však fakticky neumožnili. Pod vedením veľmoža Jána Zápoľského vytvorili konkurenčnú, takzvanú kráľovskú radu. Neustále spory a boje týchto dvoch subjektov len prehlbovali úpadok krajiny.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.