Mapa, ktorá dokazuje, že ľudské dejiny sú krvavé

Dejiny ľudstva sú dejinami vojen, aspoň sa to zvykne tvrdiť. A zrejme toho sa držali tvorcovia tejto vizualizácie, ktorá na jednej mape zaznamenáva dejiny vojen za tisícky rokov.

Pozoruhodná mapa ukazuje miesta a termíny bitiek za vyše 4 500 rokov ľudskej histórie. Vytvorila ju výskumná a vývojárska firma LAB1100 so sídlom v holandskom meste Haag.

Na vytvorenie mapy boli využité dáta zozbierané z portálov BDpedia a Wikidata.

Zakladatelia LAB1100 Pim van Bree a Geert Kessels sa pre indy100 vyjadrili, že zaznamenali v súčasnej dobe množstvo dát, ktoré sú k dispozícii prostredníctvom DBpedie a Wikidata a chceli ich využiť na vytvorenie vizualizácie.

Čo je pre nich vo vizualizácii zaujímavé, je evidentne prevažujúce zastúpenie Západu a bitkami zaplnená Európa. Podľa Holanďanov je zrejmé, že ide o dôsledok toho, ako bol tento súbor dát vytvorený, jednak technicky a zároveň aj vychádzajúc z písanej histórie.

Jednotlivé bitky predstavujú bodky na mape. Sú v rôznych farbách, podľa toho, v akom roku sa udiali. Na mape sa nachádzajú aj viaceré bitky z územia Slovenska - napríklad zo Slovenského národného povstania či z revolučných rokov 1848-1849. Posunom kurzoru na časovej osi môžete sledovať, ako množstvo bitiek na mape s pribúdajúcimi rokmi rastie.

Vizualizáciu si môžete detailne pozrieť tu