Moderné technológie menia aj archeológiu, dávno neexistujúcim stavbám vrátili pôvodnú podobu

Ste riaditeľom Archeologického ústavu SAV, dostanete sa ešte popri šéfovaní aj do terénneho výskumu?

Samozrejme, snažím sa stále chodiť aj do terénu. Momentálne pracujem na projekte s názvom Výskum včasnostredovekých mocenských centier, ide o obdobie 9. až 11. storočia. V rámci tohto projektu sa sústreďujeme na bývalé územie Nitrianskeho kniežatstva. Momentálne sme sa zamerali na juh Turca, čo je veľmi zaujímavá oblasť. Máme z nej totiž veľké množstvo včasnostredovekých významných nálezov, ale málo hradísk. A nám sa už podarilo dve takéto hradiská objaviť. Verím, že ešte nejaké objavíme, keďže vo výskume budeme pokračovať.

Zasiahla do vašich terénnych výskumov pandémia?

COVID-19 nás obmedzuje ako všetkých ostatných, ale nie v zmysle, že by sme nemohli chodiť do terénu. Teda, ak hovoríme o Slovensku, pretože zahraničné výskumy sú momentálne pozastavené. V rámci Slovenska však môžeme robiť terénny výskum a aj ho robíme. Viete, ľudia majú často predstavu, že archeológ patrí do Egypta alebo Mezopotámie, ale pre nás je veľmi dôležitý práve domáci, respektíve stredoeurópsky výskum. Povedal by som, že je dokonca prioritný, lebo odhaľuje naše vlastné dejiny.

Zdroj: Téma

Spomínali ste, že ste objavili v oblasti Turca včasnostredoveké hradiská. Mohli by ste opísať čerstvo objavené hradisko? Ako sa líši od hradu?

Aj v archeologickej obci je debata o tom, dokedy je identifikovaný relikt hradisko a odkedy je to hrad. Niektorí kolegovia nazývajú všetko hrad, my sa držíme toho, že objekt, ktorý nemá vyslovene postavené kamenné konštrukcie stavby a my to vidíme napríklad vo forme rôznych valov, je pre nás hradisko. V tomto nám veľmi pomáha LIDAR, teda skenovanie z lietadla špeciálnym radarom. Ak na snímkach vidieť nejaké štruktúry, tak je pravdepodobné, že by sa na tom mieste mohlo nachádzať nejaké opevnenie. Následne sa tam ideme fyzicky pozrieť, aby sme zistili, či sme mali pozitívny výsledok, ktorý je v našom prípade žiadaný, alebo negatívny, ktorý je tiež dôležitý. Potom nasleduje snaha o datovanie štruktúry a prípadne jej ďalší výskum.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.