Tretí americký prezident Jefferson: Kritizoval otroctvo, sám však vlastnil stovky otrokov

Hlavou Spojených štátov sa stal 4. marca 1801 a mediálny útok prišiel presne o rok a pol neskôr, v denníku Richmond Recorder.

„Je dobre známe, že tento muž, ktorý sa teší veľkej úcte národa, si drží a už v minulosti si mnoho rokov držal jednu zo svojich otrokýň ako konkubínu. Jej meno je Sally,“ napísal redaktor James Thomson Callender.

Pre päťdesiatosemročného prezidenta USA Thomasa Jeffersona to bola dosť nepríjemná reklama.

Stovky otrokov

Thomas Jefferson (13. apríla 1743 – 4. júla 1826) je dodnes v učebniciach dejepisu predstavovaný ako štátnik, známy svojím bojom za slobodu a nezávislosť nielen amerického ľudu, ale aj každého jedinca. Bol tiež kritikom otroctva.

Zdroj: Téma

​Do americkej Deklarácie nezávislosti pôvodne vpísal aj ostré odsúdenie zotročovania černochov, za ktoré robil zodpovedným britského kráľa: „Vedie krutú vojnu proti samotnej ľudskej prirodzenosti, porušujúc najsvätejšie práva života a slobody stelesnené v ľuďoch z ďalekých krajov, ktorých berie do zajatia a odvádza do otroctva na druhú pologuľu Zeme,“ stálo v pasáži, ktorú americkí kongresmani z deklarácie pred jej schválením vyškrtli.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.