Krutý uzurpátor Keraunos: K moci kráčal cez mŕtvoly svojich blízkych, tešil sa z nej ale krátko
Antické tragédie sú plné úskokov a vrážd. Niet sa čo čudovať, že veľkí dramatici dávnych čias nemali o inšpiráciu núdzu. Dobre im poslúžil aj krutý Ptolemaios Keraunos, pred ktorým by mohol zložiť klobúk i Shakespearov Richard III. Uzurpátor, ktorý kráčal k moci cez mŕtvoly svojich blízkych, zomrel neslávne pred 2 300 rokmi.

Seleukos, niekdajší generál Alexandra Veľkého, teraz vládca všetkých ním dobytých východných provincií, sa nechal prehovoriť a udrel na svojho generálskeho kolegu Lýsimacha, teraz vládcu postalexandrovského Macedónska na západe. Rozdrvil jeho armádu, niekdajšieho priateľa zabil a zostávalo mu už len územie bez vládcu obsadiť so svojimi mužmi.
„V Trácii a Macedónsku chcel byť uznaný za kráľa. Nikdy však tento cieľ nedosiahol,“ opisuje lakonicky historik Jona Lendering vo svojej štúdii Ptolemaios Keraunos.
Písal sa rok 281 pred naším letopočtom a antický svet zažíval to, čo o sedemnásť storočí neskôr Anglicko v krvavom období známom ako vojna ruží – bratovražedný boj o moc.
Ubodaný priateľ
Tým, kto proti sebe poštval dvoch niekdajších priateľov, nebol nikto iný ako syn ďalšieho z bývalých Alexandrových vojvodcov Ptolemaia zvaného Sótér, ktorý si z obrovského postalexandrovského koláča odhryzol Egypt.
Syn – po otcovi sa tiež volal Ptolemaios – sa narodil niekedy okolo roku 319 pred Kristom a preslávil sa bezškrupulóznym a cynickým prístupom k ceste za mocou. Je považovaný za jedného z najkrutejších antických uzurpátorov. Nejde len o to, že proti sebe dokázal poštvať dvoch bývalých kamarátov.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.
Nedozvedeli ste sa všetko?
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.