Krutý uzurpátor Keraunos: K moci kráčal cez mŕtvoly svojich blízkych, tešil sa z nej ale krátko

Seleukos, niekdajší generál Alexandra Veľkého, teraz vládca všetkých ním dobytých východných provincií, sa nechal prehovoriť a udrel na svojho generálskeho kolegu Lýsimacha, teraz vládcu postalexandrovského Macedónska na západe. Rozdrvil jeho armádu, niekdajšieho priateľa zabil a zostávalo mu už len územie bez vládcu obsadiť so svojimi mužmi.

„V Trácii a Macedónsku chcel byť uznaný za kráľa. Nikdy však tento cieľ nedosiahol,“ opisuje lakonicky historik Jona Lendering vo svojej štúdii Ptolemaios Keraunos.

Písal sa rok 281 pred naším letopočtom a antický svet zažíval to, čo o sedemnásť storočí neskôr Anglicko v krvavom období známom ako vojna ruží – bratovražedný boj o moc.

Zdroj: Téma

Ubodaný priateľ

Tým, kto proti sebe poštval dvoch niekdajších priateľov, nebol nikto iný ako syn ďalšieho z bývalých Alexandrových vojvodcov Ptolemaia zvaného Sótér, ktorý si z obrovského postalexandrovského koláča odhryzol Egypt.

Syn – po otcovi sa tiež volal Ptolemaios – sa narodil niekedy okolo roku 319 pred Kristom a preslávil sa bezškrupulóznym a cynickým prístupom k ceste za mocou. Je považovaný za jedného z najkrutejších antických uzurpátorov. Nejde len o to, že proti sebe dokázal poštvať dvoch bývalých kamarátov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.