Učenec, ktorý ako prvý zmeral výšku pyramíd. Táles z Milétu ukázal, že aj filozof môže ľahko zbohatnúť

Bol to zjavne typický intelektuál. „Rozpráva sa, ako vyšiel pozorovať hviezdy a spadol do jamy,“ opisuje vo svojich Životoch preslávených filozofov antický historik Diogenes Laertios.

„Na jeho krik mu vraj akási starena odpovedala: ,Ty si myslíš, že rozpoznáš to, čo je na nebi, a pritom nevidíš ani to, čo máš pod nohami!‘“

Olivy a zatmenie

Táles z Milétu bol možno roztržitý intelektuál, ale vážil si ho aj najslávnejší antický mysliteľ Aristoteles a radil ho medzi zakladateľov filozofie, hoci to bol skôr matematik a astronóm, aspoň podľa dochovaných zmienok.

Zdroj: Téma

​„Traduje sa, že keď mu vyčítali jeho chudobu aj neužitočnosť filozofie, spoznal vďaka pozorovaniu hviezd, že príde veľká úroda olív. Už v zime nazhromaždil trochu peňazí, zaplatil preddavky na všetky olivové lisy v Miléte a na Chiose a za nízku cenu si ich prenajal, pretože nikto neponúkal viac. Keď potom prišlo obdobie zberu, všetci ich zrazu potrebovali a on lisy prenajímal, za koľko chcel, takže nazhromaždil veľa peňazí. Tým ukázal, že pre filozofov je ľahké zbohatnúť, ak chcú, ale že to nie je to, o čo sa usilujú,“ opísal Aristoteles vo svojom diele Politika.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.