Nesvätí otcovia: Jeden pápež urobil z Ríma nevestinec, ďalší v mladosti písal erotickú literatúru

Pozrime sa na Svätých Otcov, ktorí boli svojím konaním prinajmenšom pozoruhodní a pritom často aj veľmi významní. A tiež na to, kedy súdili mŕtvolu. Prečo sa pápeži štítili mena Ján. A kedy vládli Svätej stolici prostitútky. Alebo kedy na ňom sedelo najviac kohútov.

Pápež si zapáli. „Smiem tiež fajčiť, Svätý Otče?“ spýta sa ho žena, ktorú prijal vo vatikánskych komnatách. „Bohužiaľ nie. Jeho svätosť Ján Pavol II. to vo svojej dobe zakázal,“ odvetí pápež a potiahne si z cigarety...

Pred niekoľkými rokmi verejnosť pobavil aj zaskočil skvelý seriál Paola Sorrentina Mladý pápež, v ktorom sa stal Svätým otcom mladý, šarmantný Američan, ktorý miluje cigarety a čerešňovú kolu bez cukru. A pritom je veľmi, ale veľmi tvrdý.

Lenže fiktívny kontroverzný pápež Pius XIII. a intrigami prelezený Vatikán nie je nič proti tomu, čo sa v niektorých obdobiach okolo Svätej stolice dialo. A vlastne možno priamo aj na pápežskom stolci...

Zdroj: Téma

Boží bojovník

Muž okutý v zbroji si prezerá svoje vojsko. Na svojom bielom koni a s mečom v ruke pôsobí hrozivo a majestátne. Nie je to rytier, nie je to maršal, nie je to kráľ. Je to pápež Július II. (v úrade bol od novembra 1503 do februára 1513).

Paradoxne bol rovnako divoký bojovník ako dôstojný podporovateľ najväčších umelcov svojej doby. Nemal problém si namiesto tiary nasadiť prilbicu a hrubou silou si zaistiť vládu v Ríme, bojovať proti po zuby ozbrojeným Benátčanom, „oslobodiť“ niekoľko talianskych mestských štátov od dovtedajších vládcov a nakoniec sa pustiť do sporu so samotným Francúzskom. Nie nadarmo mal prezývky Hrozný pápež alebo Pápež bojovník.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.