Kolumbov žiak: Ostrovy, ktoré sa stali symbolom záhad objavil náhodou, námorníci sa tam báli vylodiť
Jeho priezvisko má záhadný nádych. Juan de Bermúdez totiž objavil v Atlantiku súostrovie, ktoré dodnes nesie jeho meno a ktoré sa spája s nevysvetliteľnými javmi. Španielsky námorník a účastník objavných ciest Krištofa Kolumba zomrel pred 450 rokmi.

Už Krištof Kolumbus, keď sa prvýkrát blížil k vtedy ešte neobjavenej Amerike a preplával priestorom takzvaného bermudského trojuholníka, si do svojho denníka zaznamenal niekoľko záhadných úkazov.
„Na začiatku tej noci námorníci videli, ako z nebies zamierila do mora úchvatná ohnivá čiara, vzdialená od nich štyri alebo päť námorných líg,“ poznamenal si slávny moreplavec k nedeli 15. septembra 1492.
Podobný ohnivý úkaz zaznamenali Kolumbovi námorníci aj 11. októbra, deň pred tým, než prvý raz pristáli na území nového kontinentu. V bermudskej oblasti navyše mali problémy s kompasom, ktorý v noci ukazoval chybne.
„Námorníci sa báli a mali strach a nechceli o tom hovoriť,“ poznamenal si ich veliteľ. „Keď potom prišlo svitanie, zistili, že kompasy už ukazujú správne.“
Dvanásťročný námorník
Spolu s Kolumbom sa vtedy na dobrodružnej výprave zúčastnil aj dvanásťročný chlapec menom Juan de Bermúdez. Plával na lodi Pinta, ktorej námorník Juan Rodrigo Bermejo bol prvým, kto zbadal Ameriku, keď mal službu v hliadkovom koši na sťažni.
Bermúdez sa s Kolumbom vybral do Ameriky aj v roku 1493, aj vtedy sa však vrátil späť do rodnej Kastílie. Znovu sa potom rodák z juhošpanielskeho prístavu Palos de la Frontera vydal cez Atlantik až ako dospelý. To už sa písali prvé roky 16. storočia a na amerických brehoch vyrastali prvé európske osady.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.
Nedozvedeli ste sa všetko?
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.