Veľký filozof, ale tiež korupčník: Bacon skončil pre úplatky vo väzení a vďaka nim sa z neho dostal aj von

Bola noc a šesťdesiatročný Francis Bacon už dávno spal vo svojom honosnom sídle. Vtom sa ozvalo búchanie na dvere a dnu vtrhla skupina šľachticov spolu s niekoľkými ozbrojencami.

„S vedomím kráľa boli štyria starší lordi vyslaní získať späť Veľkú pečať. Bacon – už v posteli – ju držal v jednej ruke a druhou si zakrýval tvár,“ opisuje situáciu britský historik Matthew Parris v knihe Veľké parlamentné škandály.

„Bacon potom napísal kráľovi a pateticky mu ponúkol, že vydá nové a skvelé dejiny Anglicka a zostaví výber jeho najlepších zákonov, ak zasiahne v jeho prospech. Bolo však príliš neskoro. Tretieho mája 1621 bol Bacon odsúdený – dostal obrovskú pokutu 40 000 libier, väzenie v Toweri, zákaz zdržiavať sa na dvore, v parlamente a nesmel vykonávať žiadnu verejnú funkciu.“

Lord kancelár

Ak nebol Francis Bacon geniálny, potom bol rozhodne vysoko inteligentný. A to bol jeho dar aj prekliatie. Svojím vtipom, intelektom a rozhľadom dokázal už ako tridsaťpäťročný očaril kráľovnú Alžbetu I., ktorá z neho v roku 1597 urobila svojho poradcu.

Zdroj: Téma

​Aj jej nástupca Jakub I. (Alžbeta zomrela v roku 1603) si vzdelaného právnika Francisa Bacona vážil – zveroval mu čoraz významnejšie funkcie na dvore a udelil mu tituly rytiera, baróna a neskôr aj vikomta. Z niekdajšieho vrchného prokurátora sa postupne stal vrchný vyberač daní a nakoniec aj lord kancelár. A sebavedomý Bacon, vedomý si toho, že svoje okolie schopnosťami výrazne prevyšuje, neváhal svoj vplyv využiť nielen na reformy v Anglicku a Škótsku, ale aj na svoje obohatenie.

Počas pôsobenia vo vtedajšej najvyššej štátnickej funkcii lorda kancelára (1618 – 1621) rozdával najrôznejšie koncesie a privilégiá, ale neváhal si za to nechať od žiadateľov štedro zaplatiť. A to mu zlomilo väz.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.