Sčítania obyvateľstva v minulosti: Zisťoval sa aj počet zvierat, v Uhorsku sa cenzu bránila najmä šľachta

Od 15. februára u nás prebieha po desiatich rokoch pravidelné sčítanie obyvateľstva, a hoci dnes cenzy robia celkom inak ako kedysi, nejde o žiadnu modernú novinku. Istá forma sčítania ľudu sa spomína už v Starom zákone. V minulosti bolo cieľom zrátať počet bojaschopných mužov, neskôr sa zisťoval počet platičov daní či majetky šľachty, ktorá však proti takým praktikám ostro vystupovala. Keď sa rozpadalo Rakúsko-Uhorsko, dôležitou sa stala otázka jazykovej príslušnosti, a keď sa po roku 1948 znárodňoval v Československu majetok, poslúžili aj údaje zo sčítacích hárkov. Historik Ján Golian hovorí, ako prebiehali sčítania v minulosti a na čo všetko slúžili.

Sčítanie ľudu vraj poznali už v staroveku. Existujú o tom nejaké záznamy?

Prvé sčítanie obyvateľstva, aj keď v tom dobovom význame, máme zachytené už v štvrtej knihe Mojžišovej nazvanej Numeri. Samotný názov prezrádza, že ide o počty. Ide o dva súpisy celej pospolitosti Izraelitov podľa ich kmeňov a rodín tak, aby v zozname mien bol každý muž, išlo najmä o bojaschopných mužov. Starý zákon zachytáva sčítanie viackrát, spomína sa v ňom napríklad sčítanie za kráľa Dávida, ktorý sa rozhodol svojvoľne sčítať bojaschopných mužov. Dávidovo sčítanie však nebolo v súlade s Božou vôľou a Boh zoslal na Izrael aj samotného Dávida trest. Sčítanie sa objavuje aj na pozadí príbehu o narodení Ježiša Krista, keď Jozef musel putovať z Nazaretu do Betlehema, odkiaľ pochádzal jeho rod. Toto sčítanie sa malo udiať za cisára Augusta, ale je historicky spochybňované.

Prečo?

Spochybňuje sa najmä to, či bolo robené v takej miere, ako ho zachytáva evanjelista Lukáš. On totiž píše o sčítaní celého sveta, ale či sa skutočne v Rímskej ríši diali také obrovské migračné presuny, je otázne. Je však možné, že išlo o sčítanie na nejakom menšom území, napríklad v Sýrii alebo jej časti. (V evanjeliu podľa Lukáša doslova stojí: V tých dňoch vyšiel rozkaz od cisára Augusta vykonať súpis ľudu po celom svete. Tento prvý súpis sa konal, keď Sýriu spravoval Kvirínius. A všetci šli dať sa zapísať, každý do svojho mesta. Vybral sa aj Jozef z galilejského mesta Nazaret do Judey, do Dávidovho mesta, ktoré sa volá Betlehem, lebo pochádzal z Dávidovho domu a rodu, aby sa dal zapísať s Máriou, svojou manželkou, ktorá bola v požehnanom stave, pozn. red.).

Zdroj: Téma

Lukáš spomína v evanjeliu súpis. Je rozdiel medzi súpisom a sčítaním?

Sčítanie alebo cenzus zachytáva celkové obyvateľstvo, či už domáce, alebo v danom okamihu prítomné na území danej krajiny, oblasti, provincii a podobne. Súpis, označovaný aj termínom konskripcia, je písomný zoznam, ktorý sa však týka len nejakej konkrétnej oblasti. Zo stredoveku a najmä z novoveku poznáme súpisy mnohorakého charakteru, napríklad súpisy daňových poplatníkov, súpisy chovateľov koní, súpisy platcov daní za soľ, súpisy fajčiarov, Židov či Rómov a mnoho ďalších. Aj z tereziánskeho obdobia (1740 – 1780) máme v archívoch najrôznejšie druhy súpisov a sú to pre nás historikov cenné informácie.

Vieme, kedy sa začali na našom území robiť systematické sčítania ľudí?

Prvé celoštátne sčítanie v Európe sa objavuje v polovici 18. storočia vo Švédsku a následne v Prusku. Konkrétne to bolo v roku 1748. U nás vtedy v habsburskej monarchii vládla Mária Terézia, ktorá je známa tým, že po úvodných otrasoch na tróne začala zavádzať mnohé reformy. Práve za jej vlády sa v roku 1754 konal súpis zachytávajúci čo najširšie spektrum populácie, podľa vzoru spomínaných západoeurópskych krajín. Súpis však vykonal aj jej otec Karol III. v roku 1715. Išlo o takzvané misera plebs contribuens, v preklade z latinčiny plebs, respektíve úbohý ľud, ktorý platí dane. Tomuto sčítaniu sa hovorí aj Karolínska konskripcia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.