Legendárny románový Moby Dick: Morský obor skutočne zabíjal, na svedomí mal desiatky životov

Všetko sa začalo 12. augusta 1819, keď z veľrybárskeho prístavu Nantucket na východnom pobreží USA vyplával na more 26 metrov dlhý trojsťažník Essex. Kapitánom lode bol vtedy iba 29-ročný George Pollard a prvým dôstojníkom 23-ročný Owen Chase. Okrem nich tvorilo posádku lode 19 mužov.

Cieľom plavby Essexu bol lov veľrýb, ktorých tuk bol zdrojom pre výrobu oleja, používaného na svietenie, ako palivo a mazací prostriedok.

Strata člna

Loď prenasledovala od začiatku plavby smola. Krátko po opustení prístavu sa dostala do búrky, v ktorej sa skoro prevrátila. Po oboplávaní mysu Horn sa dostala do južnej časti Tichého oceánu. Tu pri pokuse o harpúnovanie veľryby čln prvého dôstojníka zasiahol úder chvosta prenasledovanej veľryby a úplne ho zničil. Essex mal pôvodne štyri člny, strata jedného z nich sa neskôr ukázala ako osudová.

Zdroj: Téma

​Essex ďalej pokračoval v plavbe a vyhľadávaní veľrýb. Dvadsiateho novembra 1820, 510 námorných míľ od ostrovov Galapágy a len 40 míľ od rovníka, dosiahli svoj cieľ, o 8.00 zaregistrovala posádka niekoľko vystrekujúcich gejzírov vody, čo signalizovalo prítomnosť skupiny veľrýb.

Na vodu rýchlo spustili člny a námorníci plní eufórie sa pustili do prenasledovania veľrýb. Jedna z nich poškodila čln Owena Chasea, vrátil sa teda na Essex. Počas opravy člna spozorovala posádka v blízkosti Essexu veľkého vorvaňa tuponosého.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.