Mučeník, ale aj cirkvou odvrhnutý heretik. Origenes vytvoril jednu z najznámejších legiend histórie

Vyzerá to, že Písmo sväté bral Origenes, rodák zo severoegyptskej Alexandrie (na svet prišiel niekedy okolo roku 184 a zomrel niekedy po roku 251), naozaj doslova. Písomne o tom svedčí historik Eusébius vo svojich Cirkevných dejinách.

Mladý Origenes si podľa neho vzal k srdcu Ježišove slová, ktoré vo svojom evanjeliu cituje sv. Matúš: „Sú eunuchovia, ktorí sa tak narodili z lona matky, sú eunuchovia, ktorí sa nimi stali ľudským pričinením, a sú eunuchovia, ktorí sa nimi stali sami pre nebeské kráľovstvo. Kto to môže pochopiť, nech to prijme.“

V stredoveku potom bolo obľúbenou témou pre ilustrátorov spodobňovať Origenesa, ako si sám odrezáva prirodzenie, niekedy pred zrakmi mníšok. Podľa Eusébia však mladý filozof vyhľadal lekára a nechal svoju kastráciu naňho.

Zdroj: Téma

Zlato, kadidlo a myrha

Podobne doslova si zrejme Origenes vyložil slová evanjelistu Matúša, keď opisuje mudrcov z východu, ktorí vyrazili pokloniť sa novonarodenému Ježišovi.

O ich počte síce nikde nie je ani zmienka, ale zato autor hovorí o počte darov, ktoré mu nesú: „Vošli do domu, a keď tam uvideli dieťa s jeho matkou Máriou, padli na kolená a klaňali sa mu. Otvorili svoje poklady a obetovali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.