Bože, ja pijem hviezdy! Príbeh o objaviteľovi šampanského mal pomôcť cirkvi, dopadlo to inak

Legenda hovorí, že sa to zbehlo takto: pivničný majster benediktínskeho opátstva Hautvillers v kraji Champagne sa snažil ako obvykle víno, ktoré so spolubratmi niekoľko mesiacov predtým vyrobili, zbaviť nežiaducich bubliniek.

Písalo sa leto 1693 a pre vinárov to vtedy predstavovalo problém. Víno, ktoré sa po zime znovu rozkvasilo, totiž obvykle vyšlo navnivoč. Fľaše, v ktorých bývalo nepriedušne zapečatené, kvôli silnému tlaku vybuchovali. Taký osud čakal na drvivú väčšinu vínnej produkcie, ktorá sa dočkala vtedy nechceného druhotného kvasenia.

Onoho leta vraj však štyridsaťpäťročný mních Pierre Pérignon urobil to, čo nikdy predtým – šumivé víno ochutnal. Zasvietili mu oči a začal náhlivo zvolávať spolubratov slovami: „Rýchlo, poďte všetci sem! Ja pijem hviezdy!“

Zdroj: Téma

Dom Pérignon

Legenda je legenda. Historici upozorňujú, že jeho slová o „pití hviezd“ nie sú nikde ani len náznakom doložené a prvýkrát sa objavujú až v 19. storočí v akomsi vtedajšom reklamnom slogane, ktorý propagoval šampanské.

Naopak, prvá doložená zmienka o tom, že sa perlivé víno občas ochutnávalo a výnimočne aj pilo, je zhruba o storočie staršia ako „objav“ doma Pérignona z konca 17. storočia („dom“ nie je meno, ako sa všeobecne myslí, lebo jedno z najslávnejších šampanských sa volá Dom Pérignon; „dom“ je skrátený výraz pre „pána“, podobne ako španielske „don“).

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.