Pirát jej veličenstva: Francis Drake roky naháňal Španielom hrôzu, obral ich o tony zlata a striebra

Nebolo to veru šťastné ťaženie, nepriateľ sa dobre pripravil. Najprv odrazil ich útok na portorickú pevnosť San Juan a rovnako dopadli neskôr aj v Paname. Angličania, zvyknutí vracať sa domov s tučnou korisťou, opúšťajú tentoraz Karibik naprázdno.

Francis Drake sa však s neúspechom svojej výpravy nechce zmieriť. Španielske lode s nákladom zlata a striebra by mohli kotviť v prístave Portobelo, pomyslí si a zamieri tam so zvyškom flotily. Lenže niekoľko kilometrov od pobrežia sa 28. januára 1596 jeho púť končí. A nielen púť za korisťou.

Dyzentéria, ktorá v posledných dňoch a týždňoch skosila nemalú časť posádky, sa stáva osudnou aj jemu. „Chcem zomrieť ako vojak,“ povedal vraj v ten deň, keď si už zoslabnutý obliekal brnenie. O pár hodín vydýchol 55-ročný Drake naposledy.

Želanie, aby ho pochovali na pevnine, mu jeho muži nemôžu splniť, pohrebný ceremoniál preto prebehne na palube vlajkovej lode Defiance. Z nej, na dohľad od prístavu, klesá na morské dno olovom okovaná rakva s telom muža, ktorý viac než dve desaťročia naháňal Španielom hrôzu, ich kráľa privádzal do zúrivosti a v očiach Angličanov sa stal jedným z najväčších hrdinov.

Francis Drake si síce želal, aby ho pochovali na pevnine, jeho telo ale napokon skončilo v januári 1596 na morskom dne.
Zdroj: Wikimedia Commons

Išiel za svojím cieľom

Nie je pirát ako pirát. Svetové moria brázdili takto označovaní lupiči od staroveku, v 16. storočí, teda v období zámorských objavov, keď z Nového sveta putovali do Európy lode naložené zlatom, vznikla medzi pirátmi takpovediac zvláštna kasta. U nás ich poznáme ako korzárov (z francúzskeho corsaire), Holanďania ich označovali výrazom kaper a Angličania privateer. Títo muži nelúpili iba pre seba, ale pôsobili v službách svojich krajín, respektíve panovníkov, ktorým z koristi odovzdávali príslušný podiel.

Práve do tejto kategórie patril aj Francis Drake, cieľavedomý muž, ktorý sa nerád vzdával svojich plánov a cieľov. Nepochybne aj vďaka tomu sa stal napokon jedným najbohatších pirátov všetkých čias. Podľa rebríčka, ktorý v roku 2008 uverejnil magazín Forbes, získal tento Angličan svojimi koristníckymi výpravami majetok v hodnote zodpovedajúcej dnes asi 115 miliónom dolárov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.