Hlavný európsky úrad svedomia: Vatikánske archívy ukrývajú príbehy a drámy, o ktorých sa ani nevie

Kedy sprístupnil Vatikán archívy na bádanie?

Archívov je viac, najvýznamnejší a najznámejší je takzvaný Vatikánsky tajný archív. On nebol naozaj tajný, ale kedysi sa tak nazýval každý súkromný archív – archivum secretum, odtiaľ slovo sekretár. Názov „tajný“ má však rôzne konotácie, aj vďaka literatúre typu Dana Browna, pápež František ho preto vlani premenoval na Vatikánsky apoštolský archív. Nebol prístupný vždy, pre bádateľov ho otvoril v roku 1881 pápež Leo XIII., ktorý povedal, že nejestvuje nič, čoho by sa cirkev bála pri odhaľovaní pravdy.

Chodíte práve do tohto archívu?

Aj, my slovenskí historici však chodíme aj do Archívu Apoštolskej penitenciárie, ktorý je nesmierne zaujímavý a dostať sa doň bolo omnoho zložitejšie. Pápežskej penitenciárii sa niekedy hovorí hlavný európsky úrad svedomia. Ľudia z celej Európy, ktorí mali hriech a potrebovali rozhrešenie – absolúciu, udelenie výnimky zo zákona – dišpenz, vyhlásenie o nevine – deklaráciu alebo povolenie na niečo – licenciu, sa obracali práve na tento úrad. Archív vydával pre žiadateľov tieto dokumenty a ich obsah zapisoval do registrov, ktoré sú uložené v archíve. Hovorilo sa, že otvorenie archívu by bolo porušením spovedného tajomstva, keďže v ňom boli aj informácie, kto sa z čoho vyspovedal.

Ako sa ho podarilo otvoriť?

Bol to dlhý zápas, ešte takmer celé 20. storočie bol archív neprístupný, ale niekoľko osvietených bojovalo za jeho otvorenie. Veľa pre to urobil dlhoročný archivár archívu monsignor Tamburini. Keď vydal prvú knihu Hriešnici a svätci, vyvolalo to obrovské diskusie a kontroverzie, v novinách boli veľkolepé titulky, lebo z penitenciárie povyťahoval zaujímavé prípady. Tamburini z toho mal nepríjemnosti a zasa sa dlho rokovalo, či ho sprístupniť. Nakoniec sa ho zásluhou mnohých ďalších sprístupniť podarilo s argumentom, že nejde o porušenie spovedného tajomstva, lebo ľudia, ktorí prichádzali po rozhrešenie, museli ísť najskôr k

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.