Čakali zmierenie, nastal masaker. Kráľ si pod sebou podpílil trón hneď, ako naň zasadol

Priestranstvá kráľovského paláca zaplnili stovky hostí a všade vládne uvoľnená a veselá nálada. Stoly sa prehýbajú pod hromadou všakovakých jedál, víno tečie potokmi, potulní komedianti sa starajú o všeobecnú zábavu, bojovníci sa predvádzajú v turnajoch.

Na hodokvase, ktorým v Štokholme na začiatku novembra 1520 vrcholia oslavy korunovácie dánskeho panovníka Kristiána II. za švédskeho kráľa, nechýba ani miestna nobilita. Pravda, niektorí z pozvaných predstaviteľov švédskej aristokracie a duchovenstva neprišli, no tí, čo sú tu, dúfajú, že táto slávnosť bude zároveň aktom zmierenia s novým panovníkom a ukončí nielen dlhoročné urputné boje o moc v ich krajine, ale aj vzájomné nepriateľstvo.

Keď však chcú po troch dňoch osláv odísť domov, čaká ich prekvapenie. Hradné brány sú zavreté a strážia ich ozbrojenci. V tej chvíli možno začínajú švédski prominenti tušiť, že s tým zmierením to nebude také ružové, ako si mysleli.

Nevedia však, že kráľ pripravil ešte jedno dejstvo korunovačnej slávnosti a práve oni majú byť jeho hlavnými postavami.

Zo spojencov nepriatelia

Na vysvetlenie vzťahov, ktoré medzi Švédskom a Dánskom v tom čase vládli, sa musíme vrátiť späť o niekoľko desaťročí. V roku 1397 vznikla na severe Európy Kalmarská únia, ktorú tvorili Švédsko, Dánsko a Nórsko. Dôvodov na spojenie bolo viac, k hlavným však patrilo obmedzenie rastúceho vplyvu hanzy. Nešlo pritom o pevný štátny zväzok, ale o personálnu úniu na čele s dánskym kráľom.

Napriek tomu v nej postupne silneli snahy o centralizáciu, čo najmä vo Švédsku narážalo na odpor. Dospelo to až do situácie, keď časť tamojšej šľachty akceptovala ako panovníka dánskeho kráľa, no časť úniu odmietala, chcela vrátiť kráľovstvu zvrchovanosť a na čelo krajiny volila regentov, ktorí ju fakticky riadili. Spory medzi týmito frakciami viedli až k ozbrojeným konfliktom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.