Prevratný objav Williama Harveya lekári odmietali, nechceli sa vzdať svojich metód

Narodil sa v roku 1578 v anglickom Folkstone (mestečko nad Lamanšským prielivom neďaleko Doveru, dnes má asi 50-tisíc obyvateľov) do relatívne bohatej a mnohopočetnej rodiny, William bol najstarší z deviatich súrodencov. Jeho otec bol úspešný podnikateľ, statkár, ktorý sa stal aj miestnym starostom.

Malý William začal chodiť na základnú školu v rodnom meste, už ako desaťročný však odišiel na elitné gymnázium do neďalekého Canterbury, kde sa ho ujal strýko, u ktorého býval. Keď mal mladý Harvey 15 rokov, zapísal sa ako študent medicíny na Univerzitu v Cambridgei, ako dobrý študent získal štipendium na úhradu životných nákladov aj školné na šesť rokov štúdia. Posledné dva roky štúdia strávil na univerzitách v Taliansku, vo Francúzsku a v Nemecku.

​Keď ako 21-ročný prišiel na Univerzitu do talianskej Padovy, Galieo Galiei (1564 – 1642) tam už osem rokov učil matematiku, fyziku a astronómiu (Galileovi sa pripisuje výrok „A predsa sa točí!“ V čase inkvizície musel v roku 1633 sedemdesiatročný Galileo odvolať svoje učenie – pozn. red.). Mimochodom, zatiaľ čo Harvey študoval v Padove, kde Galileo prednášal, iný Angličan William Shakespeare (1564 – 1616) práve dokončoval svojho nesmrteľného Hamleta...

​Najväčší vplyv na Harveyho mal na Padovskej univerzite jeho učiteľ Hieronymus Fabricius, ktorý bol zručný anatóm a chirurg. Obaja sa spriatelili a Harvey sa od Fabricia dozvedel, že najmä pitva ponúka cestu k lepšiemu pochopeniu ľudského tela.

Fabricius objavil chlopne v ľudských žilách v roku 1574, nevedel však, akú funkciu v tele majú. Mladý William Harvey, podľa profesorov vynikajúci študent, medicínu v Padove úspešne dokončil a stal sa z neho doktor.

Návrat do Anglicka

Harvey sa v roku 1602 vrátil do Anglicka a univerzita v Cambridgei mu udelila titul doktora medicíny, čím si doplnil ten, ktorý už mal z Padovy. Potom sa presťahoval do Londýna, aby pracoval ako lekár, a zároveň prednášal na vysokej lekárskej škole.

V roku 1607 sa stal hlavným lekárom v Nemocnici svätého Bartolomeja a v roku 1615, vo veku 37 rokov, bol vymenovaný

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.