Jeden z najdesivejších mučiacich nástrojov histórie: Do bronzového býka najprv zavreli jeho autora

Staroveký zlievač Perillos sa tešil, že sa zapáči sicílskemu tyranovi Falaridovi z Agrigenta a že tak azda získa aj bohatú odmenu. Krutosťou teda nešetril.

„Výkriky odsúdenca k vám ponesú rúrky a budú znieť ako ten najpatetickejší a najmelodickejší rev, aký ste kedy počuli.“

Perillos totiž do hrdla a ňufáku svojho zvrhlého výtvoru zabudoval dômyselný systém zvukovodov. Falaris vraj potom tvorcu dutého bronzového býka požiadal, aby mu prenos zvuku predviedol, a keď Perillos vliezol do vnútra sochy, nechal zaklapnúť dvierka a rozložiť pod sochou oheň.

Autor krutého mučiaceho nástroja sa tak stal aj jeho prvou obeťou. Ešte než stihol definitívne podľahnúť následkom opekania vnútri bronzovej sochy, nechal vraj sicílsky tyran stonajúceho a ťažko popáleného muža z vnútra zvrhlej pece vybrať a hodiť zo skaly.

Kresťanskí mučeníci

„Falaris upálil Perilla, slávneho gréckeho odlievača bronzu, v býkovi, ktorého sám odlial,“ píše historik Diodóros Sicílsky vo svojom rozsiahlom diele Historická knižnica.

Je to jedna z mála zachovaných zmienok o Perillovi, je stručná, a navyše prichádza pol tisícročia po tom, čo sa opisovaný príbeh odohral. Kým Falaris panoval v Agrigente zhruba v polovici 6. storočia pred naším letopočtom, Diodóros písal len niekoľko

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.