Jeden z najdesivejších mučiacich nástrojov histórie: Do bronzového býka najprv zavreli jeho autora
Svetový deň proti trestu smrti sme si pripomenuli aj tento rok a má napomôcť trendu posledných desaťročí – upúšťať od popráv. Tie sú staré ako civilizácia sama, tisíce rokov. A často boli aj veľmi kruté. Svoje o tom iste vedel Perillos z Atén, autor povestného dutého bronzového býka.

Staroveký zlievač Perillos sa tešil, že sa zapáči sicílskemu tyranovi Falaridovi z Agrigenta a že tak azda získa aj bohatú odmenu. Krutosťou teda nešetril.
„Výkriky odsúdenca k vám ponesú rúrky a budú znieť ako ten najpatetickejší a najmelodickejší rev, aký ste kedy počuli.“
Perillos totiž do hrdla a ňufáku svojho zvrhlého výtvoru zabudoval dômyselný systém zvukovodov. Falaris vraj potom tvorcu dutého bronzového býka požiadal, aby mu prenos zvuku predviedol, a keď Perillos vliezol do vnútra sochy, nechal zaklapnúť dvierka a rozložiť pod sochou oheň.
Autor krutého mučiaceho nástroja sa tak stal aj jeho prvou obeťou. Ešte než stihol definitívne podľahnúť následkom opekania vnútri bronzovej sochy, nechal vraj sicílsky tyran stonajúceho a ťažko popáleného muža z vnútra zvrhlej pece vybrať a hodiť zo skaly.
Kresťanskí mučeníci
„Falaris upálil Perilla, slávneho gréckeho odlievača bronzu, v býkovi, ktorého sám odlial,“ píše historik Diodóros Sicílsky vo svojom rozsiahlom diele Historická knižnica.
Je to jedna z mála zachovaných zmienok o Perillovi, je stručná, a navyše prichádza pol tisícročia po tom, čo sa opisovaný príbeh odohral. Kým Falaris panoval v Agrigente zhruba v polovici 6. storočia pred naším letopočtom, Diodóros písal len niekoľko
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.
Nedozvedeli ste sa všetko?
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.