Sultán, ktorého prezývali Hrozný: Selim dal vyvraždiť celú svoju rodinu, žiť nechal iba jedného syna

Mohol by to byť námet na úspešný filmový triler. Vysoko postavený osmanský vezír Korkud sa rozhodol utiecť do Egypta. Cestuje len v noci, oblečený do starých roztrhaných handier, dokonca aj fúzy si zafarbil na bielo, vyhýba sa hlavným cestám, volí radšej tie menšie, dedinské. Lenže postupuje príliš pomaly, a tak si predsa len prenajme koňa a pošle dedinčana, ktorý mu poskytol nocľah a jedlo, aby rýchlo vyrazil do najbližšieho prístavu a prenajal tam pre neho loď.

A práve to sa zdalo špehom necelý rok vládnuceho sultána Selima I. podozrivé – kde vzal taký chudák koňa? Dedinčan pri mučení všetko vyzradil a hľadaného vezíra Korkuda – Selimovho staršieho brata – vzápätí chytili a na priamy príkaz jeho súrodenca uškrtili.

Otec, brat, synovia...

Selimova krutosť je povestná. „Zabil nielen oboch svojich bratov, ale aj ich všetkých sedem synov a štyroch zo svojich piatich vlastných synov. Nechal žiť len toho najschopnejšieho, Sulejmana, ako jediného dediča trónu,“ píše o Selimovi renomovaná Encyclopedia Britannica.

​Selim sa pravdepodobne zbavil nielen svojich súrodencov (Ahmeta nechal uškrtiť mesiac a pol po Korkudovi), ale je pravdepodobné, že mal prsty aj v smrti svojho otca Bayezida II. Ten – keď mal okolo šesťdesiat rokov – oznámil, že by vládu rád odovzdal najstaršiemu synovi Ahmetovi, čo Selima rozčúlilo a vojensky donútil otca, aby v apríli 1512 abdikoval v jeho prospech.

O niečo neskôr, v máji, dovtedy zdravý bývalý panovník znenazdajky zomrel.

Smrť za kníhtlač

Selim I. (10. októbra 1470 – 22. septembra 1520) bol krutý, ale nesmierne schopný a ambiciózny panovník. Keď prevzal vládu nad

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.