Ríša krvi a neresti: Vládcovia starovekého Ríma málokedy umierali prirodzenou smrťou

Tvrdí sa, že gladiátor mal väčšiu šancu prežiť v aréne, než bola šanca rímskeho vládcu, že zomrie prirodzenou smrťou. Profesor technickej univerzity v Atlante Joseph Saleh spočítal, že za štyri storočia rímskeho cisárstva (od roku 14 do roku 395 n. l., keď sa ríša rozdelila na Západorímsku a Východorímsku) zomrelo 62 percent rímskych vládcov násilnou smrťou. Buď rukou vrahov, alebo v boji.

„Bolo to niečo ako hrať ruskú ruletu,“ hovorí o najvyššej méte mocenského boja v najmocnejšej ríši sveta.

Šialenec Caligula (vládol 37 – 41 n. l.)

„Nech ma nenávidia, len keď sa ma boja,“ hovorieval s obľubou muž s prezývkou Topánočka, latinsky Caligula, ktorý „tvár už od prirodzenosti strašnú a desivú robil úmyselne ešte divokejšou, učiac sa pred zrkadlom rôznym úškľabkom, naháňajúcim hrôzu“.

Tak ho aspoň vykreslil autor strhujúcich Životopisov dvanástich cisárov, historik a cisársky tajomník Gaius Suetonius Tranquillus.

​Necelé štyri roky stačili tomuto tretiemu cisárovi, aby sa navždy zapísal do dejín. Nie spôsobom svojej vlády, ale osobným životom, ktorý je šokujúci aj po dvoch tisíckach rokov.

Z bojov o nástupníctvo staručkého cisára Tiberia, ktorý sa v posledných rokoch vlády ukrýval na Capri, vzišiel ako víťaz aj preto, že prežil. Intrigy vtedy často viedli nielen k pošpinenej povesti, ale jednoducho k smrti. Ostatne je možné, že nástup Caligulu na trón urýchlilo Tiberiovo udusenie vankúšom.

Caligula v cisárovej blízkosti vtedy naozaj bol. Okamžite sa ponáhľal do Ríma, kde bol privítaný s náležitou pompou, a odmeny rozdával plným priehrštím. A k chlebu patrili, samozrejme, hry, takže ľud mohol dlhé týždne sledovať tie najkrvavejšie gladiátorské zápasy, aké kedy videl.

Pre labilného dvadsaťpäťročného Caligulu bola však úporná snaha napraviť všetko od financií až po štátnu správu príliš veľkým náporom a začalo uňho prepukať šialenstvo. Veľa pil, užíval si so ženami aj s mužmi a neustále polihoval, pretože mu bývalo zle. A tak sa rozhodol ukázať Rímu ďalšie krvavé divadlo. Obvinil celý rad

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.