Ukrajinský Jánošík: Oleksa Dovbuš vzbudzoval hrôzu i za hranicami, podľa legendy premohol aj diabla

Konstantin Zlotnický bol boháč z Borščova pri Bučači (mestečko ležiace len 200 km na východ od niekdajšieho československého mesta Užhorodu). Keď jeho sídlo v máji 1744 prepadla skupina Oleksu Dovbuša, vytrpel si svoje. Zbojníci mu pálili ruky, pod kabát mu sypali rozžeravené uhlíky a on kričal, zvíjal sa a ponúkal im výkupné.

„Neprišiel som pre peniaze, ale pre tvoju dušu, aby si už viac nemučil ľudí,“ odpovedal mu podľa legendy Dovbuš a nakoniec zabil nielen jeho, ale aj jeho ženu a syna.

Dovbuš bol určite krutý. V justičných protokoloch z roku 1740, čo je obdobie, keď mal za sebou len dva roky zbojníčenia, sa uvádza, že už spáchal 27 hrdelných zločinov. Ústne odovzdávané príbehy ho však vykresľujú ako spravodlivého človeka.

A miestna šľachta z neho mala evidentne veľký strach, o čom pre zmenu svedčí napríklad vyhláška tarnopoľského hajtmana, ktorý hrozil úplným vyhladením tých dedín, ktoré by Dovbuša podporovali.

Sedliak pomstiteľ

„Oleksa Dovbuš je postava historická, doložená v písomných prameňoch  z 18. storočia. Bol to vodca zbojníkov typu slovenského Jánošíka alebo sliezskeho Ondráša. V Dovbušových povahových črtách, ako nám to uchovali pramene a povesti, môžeme nájsť rôzne kladné prvky, istú veľkorysosť a ľudskosť, najmä však srdečný vzťah k chudobným a prostým ľuďom. Ukrajinci ho považovali vždy za svojho národného hrdinu a pomstiteľa krívd sedliackeho ľudu,“ vysvetľuje český slavista Mečislav Krhoun vo svojej knihe Prvá zrelá

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.