Prvý európsky hrdina. Kráľa Leonida preslávila jediná bitka, hoci ju prehral, stal sa legendou

Je to neuveriteľné, ale tá bitka trvala celé tri dni, hoci mali Peržania mnohonásobnú prevahu. Gréci nakoniec v úzkom priesmyku pri Termopylách (približne 200 km severozápadne od Atén) na prelome augusta a septembra roku 480 pred naším letopočtom presilu nezdolali. Ale stali sa legendou.

„Leonidas v tejto kosbe padol ako muž statočný a s ním rad slávnych Sparťanov,“ zanechal nám správu vo svojich Dejinách historik Hérodotos, o ktorom sa vie, že rád svoje príbehy prifarboval.

O ním uvedených počtoch vojakov dnes historici pochybujú, nie však o základných rysoch dávneho stretu európskej a orientálnej mocnosti.

Bránili sa rukami aj zubami

Hérodotos vyčíslil silu Peržanov nečakane presne na 2 370 610. „To je súčet celého Xerxesovho vojska. Pokiaľ ide o počty žien chystajúcich jedlo, súložnice a eunuchov, nedokáže nikto povedať presné číslo.“

​Moderné bádanie však ukazuje, že Ázijčania mali vojsko maximálne štvrťmiliónové. Napriek tomu ide o číslo na svoju dobu úctyhodné. Navyše doslova desivé v porovnaní s Grékmi, ktorých bolo zrejme len niečo medzi piatimi až siedmimi tisíckami.

O to statočnejší sa javí vrchný veliteľ gréckych síl, spartský kráľ Leonidas, ktorý sa rozhodol so svojimi mužmi (tých boli tri stovky,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.