Dovolila mu, čo si len zmyslel. Klára Hitlerová svojho syna zbožňovala, jeho výčinov sa nedožila

Boli to najšťastnejšie dni môjho života, vyznáva sa Adolf Hitler hneď v prvej kapitole svojej autobiograficky ladenej nacistickej biblie Mein Kampf, keď spomína na krátke obdobie svojho dospievania, keď už bol otec mŕtvy, ale matka ešte žila. Zbožňovaný tínedžer vtedy konečne mohol prestať navštevovať nenávidenú školu, ktorú mu určil tvrdý a surový otec.

„Tie dni mi pripadali takmer ako sen a len snom to tiež malo všetko zostať. O dva roky neskôr všetky krásne plány zničila náhla smrť matky. Bol to záver dlhej, bolestivej choroby, keď od začiatku nebola veľká nádej na vyliečenie. Napriek tomu ma tá rana strašne postihla. Otca som ctil, matku som však miloval.“

Odstránené prsia

Hitlerova matka mala naozaj ťažký život. Manžel bol surovec a pijan. Kým si ju vzal, bola jeho slúžkou a občasnou tajnou milenkou, ktorá musela odísť z domu, keď sa na to prišlo. Prípadnú materskú radosť zo šiestich detí narodených po svadbe kalil fakt, že štyri z nich vzápätí zomreli.

​Gustav, Ida a Otto ako batoľatá ešte predtým, ako sa v apríli 1889 narodil Adolf Hitler, ďalší Edmund sa síce dožil šiestich rokov, ale potom podľahol osýpkam. Matku tak prežili len Adolf a najmladšia Paula.

Zanedlho po smrti manžela (v januári 1903 ho ranila mŕtvica priamo v krčme, keď čakal na svoj pravidelný ranný krígeľ) Klára Hitlerová ťažko ochorela. Rakovina prsníkov metastázovala ďalej do tela a 21. decembra 1907 ju ako štyridsaťsedemročnú pripravila o život, hoci predtým podstúpila chirurgické odstránenie pŕs a ďalšie vtedy veľmi bolestivé procedúry. Jej lekár Eduard Bloch neskôr spomínal, že utrpenie znášala statočne.

„Bola hlboko nábožensky založená a predpokladala, že jej osud je Božou vôľou. Nikdy by jej nenapadlo sťažovať sa,“ napísal. Jeho osobné svedectvo bolo neskôr dôležité pre americké tajné služby,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.