Leninov dedko Izrail: Pôvod vodcu boľševickej revolúcie bol v Sovietskom zväze tabu

V roku 1932 – osem rokov po Leninovej smrti – dostal Josif Vissarionovič Stalin list, ktorý ho rozladil. „Vladimír Iľjič zmýšľal vždy o Židoch s veľkou úctou,“ stálo v liste, ktorý sovietskemu diktátorovi napísala Leninova staršia sestra Anna.

„Je mi veľmi ľúto, že pravda o našom pôvode nebola počas jeho života známa... a bola by chyba skrývať to pred verejnosťou.“ Stalin však rozhodol, že o židovských predkoch Vladimíra Iľjiča sa skrátka hovoriť nebude. A preto aj rešpektovaná Encyclopaedia Britannica má v úvode Leninovho životopisu uvedené, že „je ťažké dohľadať akékoľvek konkrétne udalosti z jeho detstva“. 

Moderné historické bádanie a dokonca aj testy DNA však po dlhých desaťročiach jasne ukázali na Leninových predkov a ďalších príbuzných.

Obchodník s vodkou

Otec Leninovej mamy Márie sa narodil niekedy v roku 1804 do rodiny židovského hostinského a výrobcu vodky v Starokonstantinove, ktorý leží približne 250 kilometrov juhozápadne od ukrajinského Kyjeva. V dobách, keď boli židovské pogromy na Ukrajine pomerne bežnou záležitosťou, prestúpil nakoniec hostinský Mojše Ickovič Blank na pravoslávie a nechal pokrstiť aj svoje deti. A

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.