Leninov dedko Izrail: Pôvod vodcu boľševickej revolúcie bol v Sovietskom zväze tabu

V roku 1932 – osem rokov po Leninovej smrti – dostal Josif Vissarionovič Stalin list, ktorý ho rozladil. „Vladimír Iľjič zmýšľal vždy o Židoch s veľkou úctou,“ stálo v liste, ktorý sovietskemu diktátorovi napísala Leninova staršia sestra Anna.

„Je mi veľmi ľúto, že pravda o našom pôvode nebola počas jeho života známa... a bola by chyba skrývať to pred verejnosťou.“ Stalin však rozhodol, že o židovských predkoch Vladimíra Iľjiča sa skrátka hovoriť nebude. A preto aj rešpektovaná Encyclopaedia Britannica má v úvode Leninovho životopisu uvedené, že „je ťažké dohľadať akékoľvek konkrétne udalosti z jeho detstva“. 

Moderné historické bádanie a dokonca aj testy DNA však po dlhých desaťročiach jasne ukázali na Leninových predkov a ďalších príbuzných.

Obchodník s vodkou

Otec Leninovej mamy Márie sa narodil niekedy v roku 1804 do rodiny židovského hostinského a výrobcu vodky v Starokonstantinove, ktorý leží približne 250 kilometrov juhozápadne od ukrajinského Kyjeva. V dobách, keď boli židovské pogromy na Ukrajine pomerne bežnou záležitosťou, prestúpil nakoniec hostinský Mojše Ickovič Blank na pravoslávie a nechal pokrstiť aj svoje deti. A

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.