Koniec nedotknuteľného vládcu: Po príchode Španielov sa hnev Aztékov obrátil proti ich žijúcemu bohovi

Situácia bola veľmi napätá. Španielski dobyvatelia obsadili aztécky cisársky palác v hlavnom meste ríše Tenochtitláne a zbožňovaného aztéckeho vládcu držali ako svojho rukojemníka a poistku pokoja.

V niekoľkostotisícovom meste – na začiatku 16. storočia jednom z najväčších miest na svete – to však medzi Aztékmi čím ďalej, tým viac vrelo. Vtedy vrchný španielsky veliteľ Hernando Cortés prišiel s nápadom, že „žijúci boh“ predstúpi pred svoj ľud a upokojí vášne. Stalo sa a približne päťdesiatpäťročný Moctezuma II. (narodil sa pravdepodobne v roku 1465) z výšin svojho paláca k Aztékom prehovoril, obklopený španielskymi ozbrojencami.

Nasledovalo to, čo si nikto nikdy predtým nedovolil – dav najprv stíchol a potom nasledovala spŕška kameňov, ktoré dopadali na hlavu nedotknuteľného.

Ujmi sa mojich detí

„Bol zasiahnutý troma kameňmi, jedným do hlavy, druhým do paže a ďalším do nohy,“ opísal to neskôr jeden z Cortésových mužov Bernal Díaz del Castillo vo svojej Pravdivej histórii dobývania Mexika. Zraneného vládcu odniesli do postele a snažili sa ho ošetriť a udržať nažive.

​„Prosili ho, aby si nechal rany ošetriť, aby sa posilnil, ale on to neurobil. A keď sme to najmenej očakávali, prišli nám povedať, že je mŕtvy.“

Posledné chvíle Moctezumovho života pomerne verne opísal aj Ivan Olbracht vo svojom románe Dobyvateľ. „‚Ujmi sa mojich detí,‘ šepká Moctezuma, ‚sú to najcennejšie klenoty, ktoré ti môžem zanechať‘,“ prerozprával románopisec udalosti zaznamenané dobovými svedkami. „To boli Moctezumove posledné slová. Tak ich zaznamenal Hernando Cortés. O niekoľko chvíľ neskôr potom cisár zomrel v náručí svojich dvoranov. Bolo 30. júna 1520.“

Moctezumovi dvaja synovia Chimalpopoca a Tlaltecatzin však prežili svojho otca len o pár týždňov. Podobne dopadol aj Moctezumov mladší brat a nástupca Cuitláhuac, ktorý sa postavil do čela rozvášnených Aztékov, ešte v roku 1520 však podľahol kiahňam, ktoré do zeme zavliekli Španieli. Cortés potom nechal

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.