Tajný agent Rubens: Reputácia poskytla slávnemu maliarovi krytie pre špionážne aktivity

Spomienky budúceho slávneho nemeckého lekára Otta Sperlinga, keď ako devätnásťročný mladík navštívil dom štyridsaťštyriročného Rubensa, zrejme nie sú prehnané: „Zastihli sme ho v plnej práci, pričom si navyše ešte dával predčítať z Tacita a diktoval list. Keďže sme boli ticho, aby sme ho nerušili, začal s nami hovoriť sám, a pritom pokračoval v práci, nechal si ďalej predčítať, neprestal diktovať a odpovedal na naše otázky...“

Flámsky majster barokovej tieňohry bol evidentne nielen všestranný, ale aj energický a neúnavný. Vstával vraj každý deň o štvrtej ráno a maľoval až do neskorého popoludnia, pokiaľ mu to svetlo dovolilo. Napokon, počas takmer 63 rokov života vytvoril asi 1 600 plátien. A nielen to!

V španielskych službách

Syn holandského advokáta Iana Rubensa sa narodil 28. júna 1577 v nemeckom exile do nepokojných čias, keď protestantstvo naberalo na sile, prepukali prvé náboženské vojny a na politickej mape Európy sa začali prekresľovať doterajšie siločiary.

​Maľbu študoval Rubens v Taliansku a potom ako mladík precestoval Európu, kde si vďaka svojmu nadaniu vytvoril bohatú sieť kontaktov na najvyšších miestach.

Obzvlášť priateľský vzťah mal so španielskym kráľom Filipom IV. a jeho tetou Isabelou Klárou Eugéniou, miestodržiteľkou Španielskeho Holandska (približne oblasť dnešného Belgicka, ktorá vtedy patrila Španielsku). A práve pre nich pracoval.

Jeho kariéra tajného agenta sa začala zrejme niekedy v roku 1622, keď v Paríži maľoval pre francúzsku regentku a matku mladého kráľa Ľudovíta XIII. Máriu Medicejskú rozsiahly cyklus obrazov. Pohyboval sa na francúzskom dvore a získaval dôležité informácie o

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.