Hudobný velikán nemal ani po smrti pokoj, po otvorení jeho hrobu sa rozbehlo veľké vyšetrovanie

Písal sa rok 1820, napoleonské vojny už boli definitívne minulosťou, niekdajšieho francúzskeho cisára Napoleona Bonaparta držali Briti už päť rokov ďaleko v južnom Atlantiku na ostrovčeku Svätá Helena, veľkom zhruba ako menšie mesto, a v Európe bol relatívny pokoj.

Uhorské knieža Mikuláš, zo vznešeného rodu Esterházyovcov sa preto vydal na malý viedenský cintorín Hundsturm, vyzdvihnúť ostatky hudobného skladateľa Josepha Haydna, ktorý bol dlhé roky rodinným priateľom a aj zamestnancom slávnej a bohatej rodiny. Ostatky mali spočinúť tam, kde Haydn rád trávil čas a kde skomponoval mnohé svoje diela – v hrobke v Eisenstadte, neďaleko maďarských hraníc, kde mali Esterházyovci palác.

Keď provizórny Haydnov hrob otvorili, bol knieža Mikuláš v šoku. Mŕtvemu telu hudobného velikána chýbala hlava, nad ramenami bola v rakve iba parochňa!

Mikuláš Esterházy sa obrátil na viedenskú políciu a tá čoskoro odhalila klebety, podľa ktorých sa mal Haydnovou hlavou chváliť niekdajší sekretár rodiny Esterházyovcov Joseph Carl Rosenbaum. Domová prehliadka uňho doma dopadla tak napoly úspešne – polícia si síce odnášala lebku, ale nie Haydnovu. Tú ukryl niekdajší sekretár do slamníka a do postele položil manželku, predstierajúcu chorobu.

​Rosenbaum však pochopil, že nemá cenu zapierať a že by mu polícia ani knieža Mikuláš nedali pokoj – a tak im vydal inú lebku zo svojej frenologickej zbierky, ktorá potom bola následne s Haydnovým telom v Eisenstadte pochovaná.

Zelená hlava

Príbeh Haydnovej ukradnutej lebky sa začal v máji 1809, keď sedemdesiatsedemročný hudobný velikán vo Viedni zomrel. Mesto bolo práve okupované Napoleonovými vojskami a pohreb preto prebehol narýchlo, vo veľmi komornom duchu a s malou účasťou.

Nadšený amatérsky frenológ Rosenbaum (frenológia je dnes zabudnutý pseudovedecký odbor, ktorý hľadal súvislosti medzi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.