Zvrhlík, rebel, ale aj filozof. Markíz de Sade strávil takmer polovicu života za mrežami

Pre jedných je predovšetkým symbolom zvrátenosti, iní ho však vnímajú skôr ako rebela, či filozofa. Od jeho mena bol odvodený výraz sadizmus a on sám strávil veľkú časť života za mrežami, pričom dvakrát unikol aj trestu smrti.

„Je to príroda, kto mi dal takéto sklony,“ konštatoval v jednom zo svojich diel markíz de Sade, ktorý sa narodil pred 280 rokmi. Ako autor bol plodný a hoci ho najviac preslávili diela označované za pornografické, spod jeho pera vyšli aj filozofické a politické spisy a historické romány. Nemenej pestrý bol aj jeho život.

Neskrotný mladík

Celým menom Donatien Alphonse François de Sade prišiel na svet 2. júna 1740 v Paríži do starého šľachtického rodu. Odmalička bol vraj veľmi vzdorovitý a konfliktný, a tak zverili jeho výchovu najprv prísnemu stýkovi, v desiatich nastúpil na jezuitské lýceum a odtiaľ po štyroch rokoch zamieril na vojenskú školu. Temperament mladého aristokrata sa však ani jednom prípade skrotiť nepodarilo.

Ako 17-ročný dôstojník Kráľovskej pešej gardy sa objavuje de Sade na bojiskách Sedemročnej vojny. Nielenže ju prežije, ale v poli prejavuje aj veľkú odvahu. A to je uňho služba vlasti až na druhom mieste. Oveľa radšej a častejšie než bojovú prax, zbiera skúsenosti v náručiach prostitútok.

Po vojne si chcel užívať voľnosť, a tak dal armáde zbohom. Lenže plány mu prekazil otec. Rodina na tom nebola finančne dobre

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.