Atentát, ktorý rozdelil Ameriku: Booth chcel prezidenta Lincolna uniesť, potom však zmenil plán

Mal to byť výnimočný večer. Nielen preto, že podľa plagátu, pozývajúceho v piatok 14. apríla 1865 na úspešnú veselohru Náš americký bratranec, mala vo Fordovom divadle pred washingtonským publikom naposledy vystúpiť herecká hviezda Laura Keeneová. Prominentný hosť, na počesť ktorého sa predstavenie konalo, mal byť aj v čestnej lóži a nebol ním nik iný ako prezident Abraham Lincoln.

Krátko po 22. hodine je už produkcia v plnom prúde a vypredané hľadisko sa podchvíľou otriasa výbuchmi smiechu. Výstrel, ktorý v jednom momente zaznie, nepočuje každý, všetci však vidia, ako z prezidentskej lóže zrazu skáče na javisko akýsi muž.

Keď dopadne dolu, snaží sa hneď postaviť, darí sa mu to však až na druhý pokus, evidentne má zranenú nohu. „Sic semper tyrannis,“ zakričí a vbieha medzi obecenstvo.

Nik ho nezastavuje, zraky všetkých sa totiž obracajú k lóži, z ktorej sa ozýva zúfalý krik: „Zavraždil prezidenta! Chyťte ho, zabite toho vraha!“ Lenže kým sa diváci spamätajú, muž využíva zmätok a mizne v útrobách divadla.

Nik nezačínal tak ťažko

Šestnásty prezident Spojených štátov Abraham Lincoln je dnes vnímaný ako jedna z najväčších postáv amerických dejín. Pritom keď v marci 1861 nastupoval ako prvý republikán do Bieleho domu, považovali ho za outsidera a dokonca aj noviny, ktoré ho podporovali v kampani, konštatovali, že vlády sa ujíma slabý vodca.

V tom čase 52-ročný Lincoln pôsobil dovtedy najmä ako advokát a s výnimkou jedného funkčného obdobia v dolnej komore Kongresu (v rokoch 1847 až 1849) nebol ako politik na federálnej úrovni známy. Chvíľkovú pozornosť vzbudil iba návrhom na zákaz otroctva a obchodovania s otrokmi, s ktorým však v snemovni neuspel.

Témy sa však nevzdal a o 10 rokov neskôr ho nielenže priviedla do republikánskej strany, ale aj vyniesla na čelo jej prezidentskej

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.