Najprv mušketier, potom filozof: Descarta z mladíckeho sna vyliečil pohľad na každodenné zabíjanie

Je sychravý november 1620. V jednej z pražských izbičiek popíja víno štyridsaťjedenročný profesor klasickej literatúry, gréčtiny a latinčiny a zároveň prorektor Karlovej univerzity Jan z Vodňan, zvaný latinsky Campanus. Naproti nemu sedí s pohárom v ruke mladučký francúzsky mušketier. Sú dva či tri dni po nešťastnej bitke na Bielej hore.

„Francúz je dôstojníkom bavorskej armády, ale na Kampanovej tvári je dostatočne poznať, že ho nepovažuje za nepriateľa. Predvčerom sa nasťahoval s dvadsiatimi bavorskými mušketiermi a s piatimi vojačkami do Karlovej školy,“ opisuje nie nepravdepodobné stretnutie historik a románopisec Zikmund Winter vo svojom najznámejšom diele Majster Kampanus.

„A z milého majstra Descarta ani nejde strach. Je mladučký – kto vie, či má dvadsaťpäť rokov –, je útly ako dievča, rusých vlasov, očí úprimných, modrých, ako keď je nebo najmodrejšie. Kampanus hovorí s mladým oficierom rád, má z jeho peknej latinčiny potešenie.“

Zdroj: Téma

Filozof a Traja mušketieri

Šľachtický synček René Descartes, ktorý sa v La Hayne asi 40 km južne od francúzskeho Tours narodil do rodiny súdneho radcu v marci 1596, po štúdiách filozofie, matematiky, práva a ďalších vied zatúžil spoznať svet a v roku 1617 vstúpil do armády. V jej radoch hodlal precestovať Európu.

Pod zástavou bavorského kniežaťa Maximiliána I., ktorý slúžil na strane Habsburgovcov proti vzbúreným českým stavom, pripochodoval Descartes ako mušketier 8. novembra 1620 aj k Bielej hore a po nešťastnej bitke potom skutočne pár dní pobudol v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.