Prekliatie najmladšej sestry: Život po boku zvráteného brata ju inšpiroval na napísanie slávneho diela

Tá scéna vyzerá, akoby patrila do románu Tajomná pani Grahamová. No v lete 1845 sa skutočne odohrala.

Protestantský reverend Edmund Robinson stojí vo dverách svojho sídla Thorp Green neďaleko Londýna, v tvári má hnev, rukou ukazuje von a syčí: „To ty si priviedla do lona našej rodiny tú zmiju!“ A mladučká Anna Brontëová, doteraz dobre hodnotená guvernantka jeho maloletých detí, musí po piatich rokoch služby z domu odísť.

Čo urobila? Pred dvomi rokmi odporučila reverendovi Robinsonovi svojho brata Branwella ako učiteľa pre ich dvanásťročného syna. Alkoholik a feťák však vydržal sekať latinu len pár mesiacov. Čoskoro si začal s reverendovou manželkou Lydiou, o sedemnásť rokov staršou ako on, a svojim priateľom o tom navyše písal v listoch.

„Moja milenka je na mňa fakt veľmi láskavá,“ chválil sa, „mám schovaný pramienok jej vlasov, ktorý v noci ležal na jej prsiach.“ Je prekvapujúce, že to milenecký pár dokázal tajiť dva a pol roka. Potom však dvadsaťosemročný Branwell letel z domu a jeho o tri roky mladšia sestra tiež.

Inšpiratívny alkoholik

Prípad mal dvojaké vyústenie. Zatiaľ čo brat prepadol alkoholu a drogám ešte viac a v priebehu troch rokov sa upil k smrti (zomrel v septembri 1848 ako tridsaťjedenročný, podľa rodinnej povesti bol v delíriu a do poslednej chvíle zostal opretý o rímsu kozuba, aby dokázal, že sa dá zomrieť aj postojačky), Anna Brontëová sa o to viac venovala písaniu.

Život po boku zvráteného brata ju inšpiroval na napísanie jej najslávnejšieho diela, ktoré bolo dokonca dvakrát úspešne sfilmované (v roku 1968 s Janet Munroovou v hlavnej úlohe, v roku 1996 potom znovu s Tarou Fitzgeraldovou).

Tajomná pani Grahamová hovorí o mladej matke malého chlapca, o ktorej sa všetci domnievajú, že je vdova. Nakoniec sa však ukáže, že je vydatá za alkoholika Arthura Huntingtona, ktorý jej ničil život, a preto pred ním utiekla. Keď sa však dozvie, že alkohol premenil

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.