Špinavý stredovek je iba mýtus, vtedajší ľudia venovali hygiene veľkú pozornosť

Naše nelichotivé predstavy o hygiene v stredoveku sú dosť skreslené. Teplý kúpeľ v drevenej kadi, prípadne aj s obsluhou krásnych kúpeľníčok, ako to poznáme zo slávnych vyobrazení z Biblie kráľa Václava, bola príjemná rozkoš, ktorú si dopriavali nielen panovníci, ale aj príslušníci iných spoločenských vrstiev.

Aj chudobní sedliaci poznali rozkoš teplého kúpeľa, hoci, pravda, zrejme bez krásnych kúpeľníčok. V prípade panovníkov a aristokratov máme k dispozícii najviac informácií. Údaje o kúpeľoch a kúpeľníkoch sa objavujú v mnohých písomných prameňoch.

Jedným z takýchto prameňov sú účty a účtovné knihy, ktoré sa viedli v mestách aj na kráľovských dvoroch. Vďaka zápisu bratislavských mešťanov napríklad vieme, že v roku 1410 dostal kúpeľník za kúpeľ kráľa Žigmunda počas jeho pobytu v meste 100 denárov. Z účtov vedených na dvore kráľa Ľudovíta II. zasa vieme, že kráľovi pridávali do kúpeľa klinčeky, pretože v zápisoch sa so železnou pravidelnosťou objavuje položka „klinčeky do kúpeľa pána kráľa“.

Návody na kráľovskú hygienu

Jedným z najcennejších písomných prameňov k stredovekej hygiene sú tzv. Regimina sanitatis, návody na správnu životosprávu, ktoré vyhotovovali chýrni lekári tých čias pre prominentných pacientov. Tento odborno-literárny žáner bol veľmi populárny najmä na kráľovských dvoroch.

Mnohé z regimín sa zachovali do dnešného dňa. Napríklad pre kráľa Žigmunda Luxemburského (1368 – 1437) máme k dispozícii hneď dva takéto spisy.

​Autorom prvého bol magister Ján z Bologne, Žigmundov súčasník, kedysi rektor mestskej školy v Kutnej Hore. Bol bakalárom slávnej lekárskej fakulty v Montpellieri a magistrom Bolonskej univerzity. Nachádza sa vo Vatikánskej knižnici a pôvodne bol považovaný za regimen adresovaný uhorskému kráľovi Karolovi Róbertovi. Až česká historička Milada Říhová spis správne identifikovala ako spis pre Žigmunda Luxemburského, určila jeho autora a niektoré časti z neho preložila a publikovala.

Ján z Bologne venuje vo svojom spise veľkú pozornosť všetkým aspektom zdravého životného štýlu vrátane rannej hygieny: „Keď sa ráno sám od seba zobudíte z kvalitného spánku, musíte sa trochu poprechádzať, ponaťahovať si všetky údy, aby sa obnovilo vnútorné teplo z vnútorností až ku končatinám, aby sa telo pripravilo na vypudenie prebytočnej vody z tela. Potom by ste sa mali venovať úprave vlasov, a to tak, že si vlasy zľahka vyrovnáte a pokožku hlavy si príjemne premasírujete, aby sa mohli všetky výpary stúpajúce zo žalúdku k hlave voľne vypariť. Potom sa vymočte, vyprázdnite črevá, vykašlite a vypľujte hlieny a skrátka, zbavte sa všetkých prebytočných vlhkostí... To povzbudí chuť do jedla a posilní a ochráni celé telo pred chorobami a nehodami. V lete sa musíte starostlivo umývať studenou vodou, lebo tým zadržíte odparujúce sa telesné teplo a následkom

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.