Jeden vtipkár, jedna delegácia a vlajková loď. Ako sa britské námorníctvo stalo obeťou recesie

Na palube bojovej lode HMS Dreadnought vládne 7. februára 1910 zhon. Posádka má iba pár desiatok minút na to, aby plavidlo pripravila na prijatie vzácnej návštevy. Len pred chvíľou im totiž z ministerstva zahraničných vecí oznámili, že do Weymouthu, kde kotvia, mieri habešský princ Makalen so sprievodom a chce vidieť práve Dreadnought, najmodernejšiu vojnovú loď na svete.

Keď bude onedlho velenie kráľovského námorníctva predvádzať exotickej delegácii pýchu svojej flotily, nikomu ani len nenapadne, že to, čo sa na lodi práve odohráva, je iba mystifikácia, a že o pár dní sa z toho bude smiať celá krajina.

Postaral sa o to Horace de Vere Cole, muž, pre ktorého boli kanadské žartíky priam zmyslom života. Častoval nimi priateľov i neznámych ľudí a nerozpakoval sa strieľať si ani z verejne činných osôb.

Ako napríklad z poslanca parlamentu Olivera Lockera-Lampsona, ktorého prehovoril, aby si na ulici dali preteky v behu. Politik však netušil, že Cole mu nenápadne strčil do vrecka svoje zlaté hodinky. No a keď sa rozbehli, začal kričať: „Chyťte zlodeja!“ Hliadkujúci policajt Lockera-Lampsona zadržal a „lup“ uňho skutočne našiel. Až potom Cole priznal, že to celé bol vtip.

Počas štúdia na univerzite v Cambridgei si zase zažartoval na účet vedenia školy a primátora mesta. Zamaskovaný sa vydával za sultána zo Zanzibaru a nechal sa so všetkým poctami prijať tak na univerzite, ako aj na radnici.

Dobová pohľadnica pripomínajúca žart na univerzite v Cambridgei.
Zdroj: Wikimedia Commons

​Pri mnohých žartoch mu pomáhal najlepší kamarát Adrian Stephen. Nemohol teda chýbať ani pri tom najslávnejšom.

Veľká hra sa začína

Impulz naň dostal Cole od kamaráta, námorného dôstojníka, ktorý mu rozprával o rivalite medzi posádkami lodí. Tvrdil, že by určite nebol jediný, koho by potešilo, ak by niekto dokázal napáliť

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.