Sama proti všetkým: Mária Terézia prosila v Prešporku o pomoc, cítila sa opustená a ohrozená

Prednedávnom skončená televízna miniséria a jej divácky úspech naznačujú, že Mária Terézia ľudí láka napriek tomu, že je súčasťou povinných osnov a mnohí majú pocit, že už o nej vedia „všetko“. Opak je však pravdou. Hoci jej život, najmä ten panovnícky a oficiálny, je pomerne dobre preskúmaný, stále sú v ňom biele miesta.

Pomáhala tomu aj samotná panovníčka, ktorá si, napriek čulej úradnej korešpondencii a tomu, že pravidelne písala aj svojim deťom, starostlivo strážila súkromie. O mnohých jej pocitoch či túžbach tak nemáme prakticky žiadne informácie.

Ako by vyzeral jej tajný denník, ak by si nejaký písala? Ktoré udalosti by v ňom mohli zaujímať výsadné miesto? A čo sa jej asi mohlo v časoch slastných aj náročných preháňať v hlave?

Pokúsme sa v malej historickej fikcii vyňať niekoľko pasáží z takéhoto imaginárneho denníka ženy, ktorá sa stala nielen svokrou Európy, ale aj synonymom majestátnosti a odvahy. Pomôžeme si úryvkami z reálnej korešpondencie a ďalších historických prameňov, ktoré uvádzame ako priamu reč.

Nemá mi kto poradiť

Milý denníček, stále sa neviem spamätať z toho, čo sa stalo včera, 20. októbra roku Pána 1740. Môj otec Karol VI. Habsburský, španielsky, uhorský a český kráľ, rakúsky arcivojvoda a rímsko-nemecký cisár naposledy vydýchol. Hoci sme to v posledných dňoch tušili, aj tak to bola pre nás ťažká rana a šok.

​Ja som mu vravela, že si má dávať pozor a nejazdiť bezhlavo po poľovačkách ako za mlada, no nedal si povedať. Prechladnutie naňho doľahlo plnou silou, ktorej už nevládal vzdorovať. No odišiel ako skutočný vládca, pred smrťou si dal k nohám postele k dvom už horiacim sviečkam priniesť ešte dve, aby to vraj bolo hodné kráľa a cisára. Neborák, aspoň dlho netrpel.

Zármutok a žiaľ však spôsobil nám, najmä mne. Som totiž prvá v rade na trón, otec to zariadil už dávnejšie. Hoci s mamou stále dúfali, že na svet privedú chlapca, nepodarilo sa im to. Okrem môjho brata Leopolda, ktorého som však nepoznala, lebo zomrel sedemmesačný rok predtým, ako som sa narodila ja, mám už len sestru Máriu Annu. Mala som ešte malú sestru Máriu Amáliu, náš miláčik nás však opustil pred desiatimi rokmi. Mala len šesť.

Začiatkom júna zomrela moja maličká, iba trojročná prvorodená dcéra Mária Alžbeta, už je z nej anjelik. A teraz ešte aj otec. Ten, ktorý si prezieravo vynútil od okolitých európskych panovníkov, aby

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.