Keď aj Spojené štáty mali cisára: Norton I. vládol dekrétmi, niektoré jeho vízie sa aj naplnili

Zástup, ktorý sa s ním naposledy lúčil, bol vraj dlhý viac než tri kilometre a podľa odhadov v ňom mohlo byť 10- až 30-tisíc ľudí. Mnohé podniky v meste boli v ten deň z úcty k zosnulému zatvorené a na stožiaroch viali vlajky.

„Prichádzali bohatí podnikatelia i chudáci, duchovní i pouliční zlodeji, dobre oblečené dámy i vydedenci spoločnosti. Všetci chceli naposledy spočinúť zrakom na známej tvári muža, ktorého osobitosť mysle a láskavosť im bola taká blízka,“ opisoval v januári 1880 denník San Francisco Chronicle poslednú rozlúčku s „mužom imaginárneho majestátu“.

Bolo to výstižné označenie. Joshua Abraham Norton, ktorý sa dve desaťročia nechával titulovať ako „Norton I., cisár Spojených štátov amerických a protektor Mexika“, totiž naozaj nemal žiadnu reálnu politickú moc a výnosy, prostredníctvom ktorých vládol, nikto ani nebral vážne.

V San Franciscu, kde sídlil, ho však po celý čas ľudia zhovievavo tolerovali ako svojráznu figúrku, neodmysliteľne patriacu ku koloritu mesta a mnohí s ním ochotne hrali jeho hru.

Rozprávka trvala krátko

Na svet prišiel v Anglicku, vyrastal však v Južnej Afrike, kam sa rodina vysťahovala, keď mal dva roky. Otec tam začal podnikať a sprvu sa mu darilo. Lenže časom sa jeho firma, obchodujúca s lodným vybavením, dostala do problémov, a keď v roku 1848 zomrel, bola už na tom biedne.

Tridsaťročný Joshua sa stal najstarším žijúcim členom rodiny, a tým pádom hlavným dedičom. Aká suma mu spadla do lona nikto nevie, sám však neskôr spomínal, že keď v novembri 1849 prišiel do San Francisca, mal 40-tisíc dolárov.

V priebehu krátkeho času dokázal tento majetok výrazne zveľadiť prostredníctvom svojej obchodnej spoločnosti Joshua Norton & Company. Zaradil sa medzi najbohatších a najváženejších mužov v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.