Lietajúci muž na kostitrase: Hrdinský výkon urobil z Moora legendu, ľudia žasli nad tým, čo dokázal

Dnes by sa rovinatá etapa z Paríža do Rouenu, dlhá iba 123 km a vedúca viac-menej údolím rieky Seiny, radila k tým ľahším. Pretekári Tour de France by ju zvládli zhruba za tri hodinky. V čase 10 hodín a 45 minút by ju dnes dokázal absolvovať aj cyklistický amatér. Napriek tomu sa stal 150 rokov starý výkon rodáka z juhovýchodného Anglicka Jamesa Moora legendou.

Po prvé: Ak už v 60. rokoch predminulého storočia niekde viedla cesta, bol to v podstate len uvalcovaný štrk; väčšinou však išlo o obyčajnú hrboľatú prašnú cestu plnú kamenia.

Po ďalšie: vtedajším nedokonalým bicyklom sa už vtedy nie bezdôvodne hovorilo kostitras. Boli nestabilné, neodpružené a v zásade aj nebezpečné. A Jamesovi Moorovi vtedy určite nehralo do karát ani počasie, bolo chladno a celý deň lialo ako z krhly.

Miss America

„Aby preteky Paríž – Rouen vyhral, musel môj otec preukázať obrovskú silu svalov, odvahu, odhodlanie a inteligenciu,“ spomínal neskôr syn historicky prvého cyklistického šampióna, ktorý sa rovnako ako on volal James Moore.

​Od parížskeho Víťazného oblúka vyrazilo v nedeľu 7. novembra 1869 o siedmej hodine ráno 325 cyklistov, medzi ktorými boli dokonca aj dve ženy. Za favorita bol okrem Angličana Moora považovaný tiež Francúz Jean-Eugéne-André Castera, ktorý nakoniec skončil druhý so štvrťhodinovým odstupom.

Za zmienku určite stojí, že z viac ako troch stoviek pretekárov ich dorazilo do cieľa len 34. Žena došla len jedna a umiestnila sa na 29. mieste, keď do Rouenu dorazila za 12 hodín a 10 minút. Jej meno?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.