Lietajúci muž na kostitrase: Hrdinský výkon urobil z Moora legendu, ľudia žasli nad tým, čo dokázal

Dnes by sa rovinatá etapa z Paríža do Rouenu, dlhá iba 123 km a vedúca viac-menej údolím rieky Seiny, radila k tým ľahším. Pretekári Tour de France by ju zvládli zhruba za tri hodinky. V čase 10 hodín a 45 minút by ju dnes dokázal absolvovať aj cyklistický amatér. Napriek tomu sa stal 150 rokov starý výkon rodáka z juhovýchodného Anglicka Jamesa Moora legendou.

Po prvé: Ak už v 60. rokoch predminulého storočia niekde viedla cesta, bol to v podstate len uvalcovaný štrk; väčšinou však išlo o obyčajnú hrboľatú prašnú cestu plnú kamenia.

Po ďalšie: vtedajším nedokonalým bicyklom sa už vtedy nie bezdôvodne hovorilo kostitras. Boli nestabilné, neodpružené a v zásade aj nebezpečné. A Jamesovi Moorovi vtedy určite nehralo do karát ani počasie, bolo chladno a celý deň lialo ako z krhly.

Miss America

„Aby preteky Paríž – Rouen vyhral, musel môj otec preukázať obrovskú silu svalov, odvahu, odhodlanie a inteligenciu,“ spomínal neskôr syn historicky prvého cyklistického šampióna, ktorý sa rovnako ako on volal James Moore.

​Od parížskeho Víťazného oblúka vyrazilo v nedeľu 7. novembra 1869 o siedmej hodine ráno 325 cyklistov, medzi ktorými boli dokonca aj dve ženy. Za favorita bol okrem Angličana Moora považovaný tiež Francúz Jean-Eugéne-André Castera, ktorý nakoniec skončil druhý so štvrťhodinovým odstupom.

Za zmienku určite stojí, že z viac ako troch stoviek pretekárov ich dorazilo do cieľa len 34. Žena došla len jedna a umiestnila sa na 29. mieste, keď do Rouenu dorazila za 12 hodín a 10 minút. Jej meno?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.