František Jozef I. pripravil cirkvi o monopol nad sobášmi, predchádzal tomu veľký boj i protest pápeža

Panovník František Jozef 18. decembra 1894, po veľkých politických bojoch, podpísal zákonný článok XXXI. o manželskom práve. Nový manželský zákon mal 10 hláv (150 paragrafov) a účinnosť nadobudol 1. októbra 1895.

Priamo v ten deň sa v Budapešti zosobášil prvý pár podľa nového civilného zákona a bolo z toho veľké haló aj v novinách. Všetci boli zvedaví, ako to dopadne a či to skutočne bude fungovať.

V Uhorsku dovtedy existovalo až osem právnych systémov riešiacich manželstvo a všetky boli založené na konfesii, teda príslušnosti k niektorej z cirkví: k rímskokatolíckej, pravoslávnej, protestantskej, sedmohradskej reformovanej a evanjelickej, k unitarizmu, judaizmu a sedmohradskému judaizmu. Líšili sa nielen v spôsobe, ako sa manželstvo uzatváralo, ale aj v tom, či bol prípustný rozvod a ak áno, z akých dôvodov a za akých okolností.

Toto všetko nový zákon zmenil, monopol cirkví nad manželstvom skončil. Najmä najpočetnejší katolíci označovali nový manželský zákon za výtvor „židovskej mysle a feminizmu“ a ešte pred prijatím zákona adresoval uhorským biskupom pápež Lev XIII. encykliku Constanti Hungarorum, v ktorej pred takými modernosťami, ako sa v Uhorsku chystali, varoval.

​„Nepriatelia kresťanstva v Uhorsku neskrývajú svoje zámery. Všetkými prostriedkami dostupnými ich moci sa snažia vytvoriť pre cirkev nevhodné podmienky.“

Nový navrhovaný manželský zákon by bol podľa pápeža nezlučiteľný s právami katolíckej cirkvi, lebo výrazne obmedzí jej právomoci. Mal

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.