Posledná upálená čarodejnica: Na popravu čakala v žalári štyri roky, priviedla tam na svet dve deti

Zámok Reszel na severovýchode Poľska má štvorcový pôdorys. Jeho štyri krídla ukrývajú nádvorie, kde v lete roku 1811 vyrástla hranica s vysokým kolom uprostred. K nemu kat reťazou pripútal štyridsaťdvaročnú utrápenú ženu a pred zrakmi stoviek miestnych zvedavcov zapálil oheň (zrejme jej predtým zlomil väz, aby v plameňoch netrpela; tento záblesk „humanity“ bol v novoveku v podstate nepísaným pravidlom, ale robil sa nenápadne a potajomky, aby diváci neboli sklamaní).

Odsúdená podpaľačka a čarodejnica Barbara Zdunková na svoju exekúciu čakala v kobke vlhkého a plesnivého reszelského podzemia dlhé štyri roky. Než bol vynesený rozsudok a rozhodlo sa o tom, že bude upálená, žalárnici predávali čoraz zničenejšiu ženu ako prostitútku. Za štyri roky vo väzení tak stihla porodiť dve deti.

Milovníčka mágie

Život Barbary Zdunkovej nebol nikdy veľmi veselý, ale po rozsiahlom požiari Reszelu v septembri 1807 sa z neho stalo peklo. Kto bol vinníkom ničivého ohňa, ktorý takmer vymazal mesto z mapy?

​Historici sa dnes domnievajú, že to boli poľskí žoldnieri, ktorým dodalo odvahy vtedajšie Napoleonovo víťazné ťaženie Európou. Poľský Reszel v tom čase ovládali Prusi, proti ktorým francúzsky vojnový génius tiahol a od ktorého si poľskí vlastenci veľa sľubovali. V Reszeli však politické súvislosti nevnímali a vysvetlenie tragickej pohromy hľadali v mágii.

Vtedy tridsaťosemročná Zdunková (narodila sa v roku 1769) sa im hodila do ich teórie, a tak skončila vo väzení. Prostoduchá slúžka totiž o najrôznejších magických praktikách rada hovorila. Navyše žila dosť podivne – nemala manžela, ale zato mala veľa neviazaných afér s miestnymi chlapmi a viacero nemanželských detí. Jej posledným milencom bol dvadsaťdvaročný farmár Jakob Auster, o 16 rokov mladší ako ona, čo vyvolávalo v Reszeli pohoršenie.

​​Šuškanda a predsudky v zásade stačili na to, aby Barbara Zdunková skončila pred miestnym súdom a nakoniec na hranici. Oheň vraj na mesto zoslala ako pomstu.

Jej prípad je zaujímavý ešte z ďalšieho hľadiska – ťahal sa štyri roky preto, že ho revidovali najrôznejšie inštancie pruského súdnictva až

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.