Keď rajské ostrovy vstúpili do dejín: Slávneho moreplavca tam čakala smrť, Američanov poníženie

Havajčania volali výhodne položenú zátoku Wai Momi (Perlová voda), pretože sa tu hojne vyskytovali perlorodky. Až do roku 1778 žili obyvatelia ostrovov viac-menej v izolácii, kým na nich práve v tom čase nepristál britský moreplavec James Cook. Na počesť jedného zo sponzorov jeho objavných ciest a šéfa britskej admirality lorda Sandwicha dal ostrovom meno Sandwichove.

Smrť v raji

Keď sa po roku James Cook na ostrovy vrátil, malo to preňho a celú výpravu tragické dôsledky. Pri konflikte s domorodcami, ktorí práve v tom čase oslavovali sviatky boha vojny, bol spolu s ďalšími mužmi ubodaný na smrť.

Následné udalosti boli vskutku bizarné. James Cook sa napriek tragickej smrti tešil na ostrovoch veľkej úcte, časť jeho tela mala byť preto, podľa tamojších zvyklostí, rituálne skonzumovaná, ako pocta mimoriadnemu mužovi, ktorého sila mala prejsť na druhých. Telo bolo v ohni zbavené mäsa, kosti očistené a vybielené tak, ako bývalo zvykom v stredovekej Európe, keď sa tak uchovávali kosti ako relikvie svätých.

​Kapitána Cooka, lepšie povedané zvyšky jeho kostí, odovzdali Havajčania posádke lode v drevenej krabici. Tí potom ostatky legendárneho moreplavca symbolicky pochovali do mora.

Krátky život kráľovstva

V roku 1810 sa ostrovy zjednotili pod vládou kráľa Kamehameha I. a vzniklo prvé Havajské kráľovstvo. Pre kráľa a jeho nasledovníkov (mal pravdepodobne 26 – 27 detí s mnohými ženami) bola vzorom Veľká Británia (aj sa obliekali podľa anglickej módy), nástupca

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.